Widowiskiem tanecznym "Drogi do wolności - historia Polski w obrazach" Kraków rozpocznie w piątek obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W trakcie całego roku organizowane będą wystawy, koncerty, konferencje naukowe i wydarzenia sportowe.
W programie obchodów są zarówno wydarzenia o charakterze ogólnopolskim, jak i lokalnym. W Krakowie zaplanowano m.in. próbę ustanowienia rekordu Guinnessa w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza.
"Proces odzyskiwania przez Polskę niepodległości jest ściśle związany z Krakowem, tu tworzyły się legiony, stąd wyszła Pierwsza Kompania Kadrowa, dlatego przez cały rok równolegle, niezależnie od obchodów warszawskich będziemy je organizować także w Krakowie" - mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Przypomniał, że Kraków świętowanie 100-lecia odzyskania niepodległości rozpoczął już w ubiegłym roku: na dziedzińcu Pałacu Wielopolskich odsłonięta została tablica upamiętniająca Naczelny Komitet Narodowy, odbyła się też konferencja "Droga do wolności" w 100. rocznicę powołania Rady Regencyjnej.
W piątek w Centrum Kongresowym ICE Balet Cracovia Danza w spektaklu "Drogi do wolności" przedstawi historię Polski w obrazach od XVIII wieku po współczesność. "Pokazujemy najważniejsze postaci z historii i wielkich twórców takich jak: Fryderyk Chopin, Adam Mickiewicz i Stanisław Wyspiański. To obrazy, które nawiązują do momentów ważnych w polskiej kulturze, które budowały naszą tożsamość i podtrzymywały Polaków na duchu, sprawiały, że mimo zaborów istnieliśmy” - mówiła PAP dyrektor naczelna i artystyczna Baletu Cracovia Danza Romana Agnel. Dodała, że elementem łączącym poszczególne obrazy są polonezy skomponowane w różnych epokach.
W ramach krakowskich obchodów planowane są m.in.: odsłonięcie pomnika twórcy idei tzw. Wielkiego Krakowa prezydenta miasta Juliusza Lea, wystawa "Piękna Niepodległa” poświęcona udziałowi kobiet w walce o niepodległość Polski w Muzeum Armii Krajowej, otwarcie Muzeum Podgórza. Będą też wystawy "Niepodległość sfotografowana" przygotowana przez Muzeum Historii Fotografii i "Ojczyzna w sztuce" w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.
W czerwcu w ramach Nocy Teatrów na Rynku Głównym odbędzie się widowisko "Biało-czerwona – Raut Niepodległościowy", a w sierpniu podjęta zostanie próba ustanowienia rekord Guinnessa w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza. Na Plantach na początku sierpnia otwarta zostanie plenerowa wystawa prezentująca wkład Krakowa w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Krakowskie obchody zakończy 11 listopada lekcja śpiewania "Radosna Niepodległość".
Krakowskim obchodom towarzyszyć będzie kampania promocyjna "Wyzwolona 1918" adresowana do mieszkańców i do turystów, a podkreślająca znaczenie Krakowa w procesie odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Jej bohaterką będzie kobieta wolna, energiczna, aktywna - ucieleśnienie Polski – która zaprasza na swoje urodziny. W przestrzeni publicznej pojawią się plakaty i billboardy w stylu art deco z archiwalnymi zdjęciami ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Kampania będzie prowadzona także w mediach społecznościowych. "Będziemy zachęcać m.in. do nadsyłania wspomnień, zdjęć i listów z rodzinnych archiwów" – mówiła dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Krakowa Elżbieta Kantor.
Podczas konferencji dziennikarze pytali o działania miasta dotyczące Domu im. Józefa Piłsudskiego na krakowskich Oleandrach, w sprawie którego wciąż toczą się postępowania sądowe.
"Mamy wyrok sądu, że jest to własność gminna. Problem polega na kwestii odzyskania tego budynku. Jesteśmy po rozmowach z panem komendantem Krystianem Waksmundzkim (komendantem Związku Legionistów Polskich, który zajmuje budynek - PAP ), który raz wyraża zgodę, abyśmy nie czekając na wyrok sądu weszli tam i wykonali remont, a po chwili ma odmienne zdanie, że można by przeprowadzić tylko częściowy remont. Ten budynek wymaga kompleksowego, gruntownego remontu wraz z wymianą wszystkich instalacji, okien i odnowieniem elewacji" - powiedział prezydent Jacek Majchrowski.
Dodał, że w budynku były wizje lokalne i wciąż trwają rozmowy. Wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig sprecyzował, że oferta miasta dotyczy gruntownego remontu połączonego ze skatalogowaniem i przygotowaniem nowej formy ekspozycji zbiorów znajdującego się w budynku Muzeum Czynu Niepodległościowego. Ale na czas prac zbiory te muszą opuścić budynek. "Gdybyśmy uzyskali zgodę pana Waksmundzkiego, byłaby szansa przy szybkim postępowaniu przetargowym na przystąpienie do remontu na przełomie marca i kwietnia i zakończenie prac we wnętrzach w sierpniu” – mówił Kulig. Jak zaznaczył bez "wyprowadzenia zbiorów" jest to niemożliwe. "Czekamy na ostateczną deklarację pana Waksmundzkiego" – dodał. (PAP)
Autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ agz/