De Revolutionibus, Kurant, Massolit, Muza II i WAM – to ulubione księgarnie krakowian wybrane w plebiscycie zorganizowanym po raz pierwszy przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. Głosowanie trwało od 5 października, oddano 4,5 tys. głosów. Wyniki plebiscytu ogłoszono w środę, w Dniu Księgarza.
Zwycięskie księgarnie otrzymają certyfikat Znaku Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO oraz kampanię promocyjną w przestrzeni miejskiej, radiu i prasie, a także w ramach festiwali literackich organizowanych w mieście.
Miłośnicy literatury mogli w plebiscycie wskazać pięć najlepszych ich zdaniem miejsc spośród 31 wskazanych przez ekspertów antykwariatów i księgarni niezrzeszonych w ramach żadnej sieci oraz kawiarnio-księgarni. Pod uwagę nie były brane księgarnie muzealne, prowadzące sprzedaż publikacji wyłącznie jednej oficyny oraz oferujące "tanią książkę". Głosujący oceniali obsługę, jakość asortymentu, ofertę kulturalna i atmosferę danego miejsca.
Jak podkreśliła dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin księgarnie i antykwariaty znacząco różniły się profilem, lokalizacjami i zakresem prowadzonej działalności, ale łączyło je jedno - "przekonanie, że księgarz jest najlepszym przewodnikiem po świecie literatury, a dobre książki to nie tylko takie, o których aktualnie najwięcej się mówi i pisze".
W plebiscycie oddano 4,5 tys. głosów, z czego 65 proc. w formie tradycyjnej - poprzez wrzucenie do urn w księgarniach, a 35 proc. przez internet. "Uczestnicy podkreślali wyjątkową atmosferę księgarni, na które głosowali oraz doceniali proponowany przez nie asortyment, często były to publikacje niszowe" – powiedziała PAP Edyta Nowak z KBF. Jak dodała czytelnicy zaznaczali, że książki trudno dostępne są przez obsługę zamawiane w hurtowaniach i szybko trafiają do rąk klienta.
Zwycięskie księgarnie - De Revolutionibus, Kurant, Massolit, Muza II i WAM – otrzymają certyfikaty w formie dyplomów ze Znakiem Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO oraz naklejki z informacją o zwycięstwie w plebiscycie na księgarnię roku, które mogą umieścić przy wejściu.
Inspiracją dla krakowskiego plebiscytu były francuski Znak Jakości LIR (Librairie independante de reference) i Niemiecka Nagroda Księgarska (Deutscher Buchhandlungpreis).
Organizatorem plebiscytu są miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe w ramach programu "Kraków Miasto Literatury UNESCO". Akcja "Wybieramy księgarnie roku" jest działaniem na rzecz wspierania lokalnego rynku książki. Miasto oferuje księgarzom m.in. system ulg czynszowych w lokalach miejskich, od 2016 r. wspiera działalności kulturalną w księgarniach, organizuje też plenerowy kiermasz dla antykwariuszy i bukinistów na placu Św. Marii Magdaleny.
Obecnie pod Wawelem działa ok. 50 księgarń niezrzeszonych i kawiarnio-księgarni.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ agz/