Kuratorium "Stowarzyszenia na rzecz Wspierania Uczelni" Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą uhonoruje 7 maja 2012 roku kompozytora, dyrygenta i muzyka Krzysztofa Pendereckiego za zasługi na rzecz polsko-niemieckiego porozumienia w obszarze muzyki. Uroczystość jest wspólnym przedsięwzięciem uczelni i Brandenburskiej Orkiestry Państwowej.
Ceremonia rozpocznie się o godz. 16:00 powitaniem gości przez rektora Viadriny, dr. Guntera Pleugera, oraz Jurgena Vietiga, przewodniczącego kuratorium. Laudacjo wygłosi profesor Rolf Beck, prezes zarządu Fundacji Festiwalu Muzycznego Szlezwik-Holsztyn.
Nagrodę za szczególne studenckie zaangażowanie otrzyma stowarzyszenie "Instytut Historii Stosowanej" - inicjatywa studentów i pracowników Viadriny.
Na zakończenie Klaudyna Schulze-Broniewska (skrzypce) i Christian Seibert (fortepian) wykonają utwór laureata pt. "Sonata per violino e pianoforte No. 2".
Nagroda Viadriny jest przyznawana corocznie od 1999 r. polskim i niemieckim osobistościom, które w szczególny sposób przyczyniły się do pojednania polsko-niemieckiego.
Krótko po zakończeniu II Wojny Światowej Krzysztof Penderecki rozpoczął swoją karierę w Niemczech, przybliżając sąsiedniej publiczności współczesną polską muzykę klasyczną. Penderecki współpracował z wieloma orkiestrami, chórami, radiem i uczelniami, przyczyniając się w ten sposób do pozytywnej recepcji jego muzyki po obu stronach Odry.
Krzysztof Penderecki urodził się w 1933 r. w Dębicy. W 1958 r. ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie. W latach 1966 -1968 nauczał w Wyższej Szkole Folkwang w Essen. Prawykonanie jego pierwszej opery "Diabły z Loudun" odbyło się 20 czerwca 1969 r. w Operze Hamburskiej. W 1986 r. ukończył operę "Czarna maska" skomponowaną na podstawie dramatu niemieckiego noblisty Gerharta Hauptmanna. Cieszy się uznaniem na świecie jako dyrygent dzieł Beethovena, Schuberta i Mendelssohna.
Nagroda Viadriny jest przyznawana corocznie od 1999 r. polskim i niemieckim osobistościom, które w szczególny sposób przyczyniły się do pojednania polsko-niemieckiego. Do dotychczasowych laureatów należą: tłumacz Karl Dedecius (1999), pisarz Gunter Grass (2001), publicyści Adam Michnik (2000) i Adam Krzemiński (2009). Krzysztof Penderecki będzie pierwszym kompozytorem i dyrygentem, któremu zostanie wręczona Nagroda Viadriny.