Ks. Andrzej Draguła, publicysta i profesor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu został tegorocznym laureatem Nagrody Dziennikarskiej im. bp. Jana Chrapka "Ślad".
Nagrodę wręczono we wtorek podczas uroczystej gali w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Ks. Andrzej Draguła otrzymał ją za "wnikliwy głos o religii w debacie publicznej i mądre poruszanie się po pograniczach wiary i współczesnej kultury".
Ks. Draguła, przyjmując statuetkę autorstwa prof. Gustawa Zemły z rąk dr Ewy Czaczkowskiej zaznaczył, że w jego ocenie, przyznanie mu tej nagrody oznacza "dowartościowanie pewnego określonego stylu dziennikarstwa i publicystyki religijnej".
"Żyjemy w świecie, w którym oczekuje się coraz bardziej dziennikarstwa opiniotwórczego, czasami skrajnego, wyostrzonego, i mam wielu takich dziennikarzy, którzy chętnie publikują swoje oceny i opinie. Staram się, odkąd uprawiam ten zawód dziennikarza i publicysty, realizować dziennikarstwo nieco inne - przede wszystkim dziennikarstwo rozumiejące" - podkreślił ks. Draguła.
Jego zdaniem, współcześnie takiego właśnie dziennikarstwa "jest wciąż za mało". Zaznaczył, że praca przy różnych tematach nauczyła go "pokory wobec tego, o czym często pochopnie wydajemy opinie i oceny".
"Staram się, by moje dziennikarstwo i moja publicystyka była publicystyką rozumienia i wiedzy, z której będzie wynikać ocena i opinia" - zaznaczył ks. Draguła. Podziękował środowisku "Laboratorium Więzi", które - jak wyjaśnił - również uprawia ten rodzaj publicystyki.
Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który sprawuje patronat nad tą nagrodą, przypomniał że bp. Chrapka znał od 1977 r. Jak zaznaczył, patron nagrody podchodził do mediów w sposób "nowoczesny i otwarty".
"My bardzo często nadużywamy słowa +problem+ i wszystko, co nas spotyka, od razu jest problemem. Kard. Macharski w Krakowie miał takie powiedzenie - często je powtarzałem, jak ktoś tak mówił, że ma taki i taki problem - że to są zwykłe, codzienne sprawy, które zawsze będą (...). Wtedy, kiedy odchodził z tego świata ś.p. ks. Jan (Chrapek), na pewno miał wiedzę dużo mniejszą niż my mamy na temat mediów elektronicznych, nowoczesnych, internetu. Ale jestem głęboko przekonany - znając jego dociekliwość i jego mądrość - że gdyby dożył czasów internetu, przekroczyłby rok 2010, znalazłby wiele odkrywczych i ciekawych spraw, nie tylko po to, żeby stawiać problemy i narzekać, ale przede wszystkim po to, żeby ludzi formować w tym kierunku" - podkreślił kard. Nycz.
W jego ocenie, nagroda "Ślad" nie traci na aktualności, lecz wręcz na aktualności zyskuje.
Główną ideą Nagrody Dziennikarskiej im. bp. Jana Chrapka "Ślad" jest przybliżanie i promowanie osób, których działalność przyczyniła się w "sposób wybitny do budowania kultury prawdy, porozumienia i dialogu". Nagroda honoruje profesjonalizm pracy, a także postawę życiową, jakiej wzorem był bp Chrapek - "budowniczy mostów między ludźmi".
Laureatami Nagrody Dziennikarskiej "Ślad" im. bp. Jana Chrapka byli dotąd: Ewa Czaczkowska, Grzegorz Polak, ks. Jerzy Szymik, Marek Zając, Szymon Hołownia, Stefan Wilkanowicz, ks. Marek Gancarczyk, ks. Kazimierz Sowa, Anna Gruszecka, Tomasz Królak, Piotr Żyłka, Tomasz Rożek, Alina Petrowa-Wasilewicz. Laureatem nagrody specjalnej "Ślad" przyznanej z okazji jej 15-lecia został dziennikarz PAP Stanisław Karnacewicz.
Kapitułę nagrody tworzy grono ludzi mediów współpracujących z bp. Chrapkiem. Zasiadał w niej m.in. zmarły metropolita lubelski abp Józef Życiński. Każdego roku kapituła poszerza się o kolejnych laureatów nagrody.
Bp Jan Chrapek zginął 18 października 2000 roku w wypadku samochodowym. Jako biskup radomski był inicjatorem wielu charytatywnych przedsięwzięć: jadłodajni dla ubogich, banku żywności, badań mammograficznych dla kobiet z najdalszych zakątków diecezji. Był także wykładowcą na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. (PAP)
autorka: Iwona Żurek
iżu/ js/