Kultura i sztuka po 1989 roku

21.10.2016

Książki Elżbiety Cherezińskiej o historii Polski trafią na ekran

Pisarka Elżbieta Cherezińska oraz wydawca Tadeusz Zysk. Fot. PAP/J. Turczyk Pisarka Elżbieta Cherezińska oraz wydawca Tadeusz Zysk. Fot. PAP/J. Turczyk

Powieści Elżbiety Cherezińskiej, osnute wokół wydarzeń z historii Polski, zostaną przeniesione na ekran, w formie serialu i filmu. O planach adaptacji książek opowiadała autorka podczas piątkowej konferencji prasowej w Warszawie.

Jak przyznała pisarka podczas piątkowej konferencji prasowej w stołecznym „Przystanku Historia”- Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej im. Janusza Kurtyki, opowieść o dynastii Piastów może stać się przebojem nie tylko na polskim rynku, ale także zagranicą. Książki Cherezińskiej to w równej mierze powieść o historii Polski, jak i krajów skandynawskich czy Niemiec. Przede wszystkim opowiadają o władzy i jej zdobywaniu.

"Szukając tematu do książek, ważna jest dla mnie opowieść +ponad tekstem+: składanie rozbitego kraju, podzielonego na dzielnice, gdzie bracia zwracają się przeciwko sobie – to wydało mi się bardzo ciekawe” – powiedziała pisarka, podkreślając uniwersalność opowieści historycznej.

Nawiązując do postaci króla Władysława Łokietka oceniła, że „jest naszym zwierciadłem". "W jego postaci jest wiele naszych cech (…) - składał przysięgi, których nie zamierzał dotrzymać, po kilku latach rządów nie miał już przyjaciół, został wygnany, doznał wielkiego przeobrażenia duchowego, powrócił i znów był taki, jak wcześniej (…) To nasza pierwsza królewska dynastia; to oni zainaugurowali to dzieło, jakim jest państwo polskie” - oceniła.

"Szukając tematu do książek, ważna jest dla mnie opowieść +ponad tekstem+: składanie rozbitego kraju, podzielonego na dzielnice, gdzie bracia zwracają się przeciwko sobie – to wydało mi się bardzo ciekawe” – powiedziała pisarka, podkreślając uniwersalność opowieści historycznej.

Mówiąc o pracy nad powieścią historyczną pisarka przyznała, że „trzeba balansować między historią a opowieścią”. „Jest wiele książek, które koncentrują się na faktach historycznych tak bardzo, że +zasypiamy+ nad nimi; są też takie, które ignorują tę warstwę, skupiając się na emocjach. Dla mnie równie ważne są emocje jak tło polityczne. Dbałość o szczegół historyczny towarzyszy mojej pracy od pierwszej książki. Po czasie to zaowocowało. Czytelnicy czują, że jestem uczciwa wobec nich pod względem wkładu historycznego, a jednocześnie zabieram ich w podróż, bo nie piszę podręcznika, tylko powieść” – podkreśliła.

Serial telewizyjny ma powstać w oparciu o serię „Odrodzone królestwo”, na którą składają się trzy powieści – „Korona śniegu i krwi”, „Niewidzialne korona” oraz książka, której premiera planowana jest na czerwiec 2017 r.

„Idealnie nadaje się na serial – jest w tym cyklu wielu bohaterów, intryg, jest napisana z rozmachem. To najlepszy materiał do serialu” – ocenił Tadeusz Zysk, wydawca powieści Cherezińskiej. Film powstać ma natomiast na podstawie powieści „Harda”. Podkreślono, że film powinien zostać wyprodukowany także w języku angielskim.

W 2017 r. ma powstać scenariusz serialu; prowadzone będą także rozmowy na temat produkcji, która rozpocząć ma się w roku 2018. Stworzenie filmu – jak zauważono – jest bardziej czasochłonne. Współautorką scenariusza do filmu będzie autorka powieści. „Scenariusz serialowy pozostawiam producentom, natomiast nie bardzo jestem w stanie +wypuścić z rąk+ +Hardej+. Chwilowo muszę jednak napisać trzecią część trylogii +Odrodzone królestwo+, domniemany trzeci sezon serialu” – powiedziała.

Jak oceniono, europejskie zapotrzebowanie na seriale historyczne jest duże, a materiał literacki jest na poziomie takich produkcji telewizyjnych jak „Dynastia Tudorów” produkcji BBC czy kanadyjsko-węgiersko-irlandzki serial pt. „Rodzina Borgiów”.

„Od samego początku byliśmy przekonani, że te książki prędzej czy później zostaną zekranizowane” – przyznał Zysk. „Rzadko się jednak zdarza, by sprzedawać prawa do ekranizacji dwóch powieści w tym samym czasie (…) Wcześniej wydaliśmy +Grę o tron+ George’a R. R. Martina, który zdobył wielką popularność także w wersji sfilmowanej. Już wtedy powiedzieliśmy sobie, że prędzej czy później powstanie polska wersja +Gry o tron+, która będzie mocno osadzona w realiach historycznych” – dodał wydawca. (PAP)

pj/ agz//

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL