Kilka tysięcy książek i 100 czytników e-booków trafi do polskich bibliotek szkolnych w ramach programu wspierania czytelnictwa Kindloteka. W program włączeni będą też teatromani – pierwszy w Polsce kącik z czytnikami powstanie w Teatrze Nowym w Poznaniu.
W projekcie uczestniczyć będą szkoły z okolic Wrocławia i Poznania. Przed rokiem, w ramach pierwszej edycji przedsięwzięcia, do placówek oświatowych z Wielkopolski i Dolnego Śląska trafiło pięć tysięcy e-booków, tysiąc książek papierowych i sto czytników. Według twórców Kindloteki, w szkołach, które uzyskały wsparcie w poprzedniej edycji, wzrósł poziom czytelnictwa.
Celem realizowanego przez koncern Amazon programu jest promocja czytelnictwa w lokalnych społecznościach sąsiadujących z centrami logistycznymi spółki. W Polsce działają one w okolicach Poznania i Wrocławia.
W tym roku do programu, poza szkołami, włączona zostanie także instytucja kulturalna. Kącik czytelniczy z czytnikami e-booków stworzony ma być w Teatrze Nowym w Poznaniu. Ma to być pierwsza taka inicjatywa w kraju. Twórcy przedsięwzięcia przyznają, że mają pomysły na zaangażowanie w program nie tylko widzów teatralnych, ale i samych aktorów.
Druga edycja Kindloteki została zainaugurowana w środę w szkołach w Lusowie ( woj. wielkopolskie) i w Tyńcu Małym (woj. dolnośląskie). W podpoznańskim Lusowie czytniki e-booków posłużą m.in. do nauki języka angielskiego.
"Nasza szkoła słynie z tego, że bardzo dużą rolę przywiązujemy do czytelnictwa. Bierzemy udział w praktycznie każdym konkursie związanym z książkami, uczestniczymy w targach książki. W dobie komputerów, rozrywek elektronicznych nie ma nic piękniejszego, jak zobaczyć dziecko z książką - bez względu na to, czy jest to książka papierowa, czy czytnik e-booków" - powiedziała dyrektor szkoły podstawowej w Lusowie Aleksandra Kolendo.
W Lusowie na czytniki trafiła m.in. stworzona przez uczniów gra książkowa, tzw. opowiadanie paragrafowe „Od portalu do muru". Szkoła liczy ponad 460 uczniów, dyrektor placówki już zapowiedziała, że będzie starała się o zakup na potrzeby uczniów kolejnych czytników e-booków.
Jak powiedział PAP Artur Kruczyk z poznańskiego centrum Amazon, badania przeprowadzone w szkołach, które brały udział w pierwszej edycji programu wskazały, że poziom czytelnictwa wzrósł w nich o ok. 20 proc.
„M.in. z tego względu zdecydowaliśmy się kontynuować nasz program. Książki, które trafiają do szkół, wybierają sami uczniowie z pomocą nauczycieli" - powiedział PAP Kruczyk.
W Polsce dwa centra logistyczne Amazon działają w Bielanach Wrocławskich, jedno - w podpoznańskich Sadach. Dzieci osób tam zatrudnionych uczą się m.in. we wspartych przez koncern szkołach.
Czytnik e-booków może być dla uczniów dobrą alternatywą dla zakupu lektur szkolnych. Zakup kompletu nowych, drukowanych książek na dany rok szkolny wiąże się ze znacznym wydatkiem, podczas gdy wiele lektur w formacie elektronicznym jest legalnie i bezpłatnie dostępnych w sieci.(PAP)
rpo/ mhr/