"Kultura ponad prawem" to cykl filmowych rozmów z ludźmi kultury i artystami (m.in. z Gabą Kulką, Tymonem Tymański i Sylwią Chutnik), na temat własności intelektualnej, prawa autorskiego, zarabiania przez artystów w kontekście rozwoju internetu.
Kamil Śliwowski z fundacji Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, współorganizatora akcji, powiedział PAP, że w dyskusji o prawach autorskich w Polsce za mało reprezentowani byli sami artyści i ludzie kultury. "Dlatego daliśmy szansę twórcom kultury wypowiedzieć się o problemach prawa autorskiego w Polsce. Liczymy, że projekt zainicjuje dyskusję w Polsce nad rozumieniem prawa autorskiego w kontekście zmian do jakich doszło w wyniki rozwoju internetu" - powiedział Śliwowski. Dodał, że w ramach akcji "Kultura ponad prawem" odbędą się koncerty a także warsztaty poświęcone prawu autorskiemu.
W filmach dziennikarz Cezary Ciszewski rozmawia m.in. z Czesławem Mozilem, Gabą Kulką, Tymonem Tymańskim, Noviką, prof. Zygmuntem Baumanem, autorem filmów dokumentalnych Maciejem Drygasem i pisarką Sylwią Chutnik.
Piosenkarka Gaba Kulka w wywiadzie mówi, że dawniej piosenki słuchało kilka tysięcy osób, obecnie w wyniku rozwoju internetu utwór artysty dociera do "setek milionów osób". "Stąd chyba taka panika, związana z dażeniem do ujęcia tego natychmiast w jakieś prawo, zamknięcia, żeby czyjeś pieniądze z tego nie wyciekły" - powiedziała wokalistka. Z kolei zdaniem Tomasza Lipińskiego istnieje problem ze zdefiniowaniem tego, co legalne i nielegalne. "Granica pomiędzy tym, co można, a czego nie można ściągnąć z internetu jest mocno zamazana. Ja bez przerwy mam do czynienia z tym, że nie wiem, czy robię coś legalnie, czy nielegalnie. Pytam o to mądrych ludzi, udzielają różnych odpowiedzi na ten temat. Szara strefa. Nie można ścigać ludzi za coś, co nie jest ściśle zdefiniowane" - podkreślił Lipiński.
"Kultura ponad prawem" to wspólne przedsięwzięcie fundacji Centrum Cyfrowe Projekt:Polska oraz "Miast w Komie" (Ogólnopolskiego ruchu społecznego, zainicjowanego przez dziennikarza i autora filmów dokumentalnych Cezarego Ciszewskiego, który zrzesza artystów i amatorów, kręcących filmy dokumentalne telefonami komórkowymi, koncentrując się na codziennym życiu mieszkańców miast - PAP.).
Materiały filmowe zostały udostępnione na stronie http://kulturaponadprawem.pl na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa. Oznacza to, że można je swobodnie wykorzystywać i publikować na innych stronach internetowych, pokazywać w kawiarniach czy kinach. Można je też przerabiać. Wszystko to pod warunkiem podania autora filmów. (PAP)
krm/ ula/