"Wschód Kultury gra dla Ukrainy" - pod takim hasłem odbędzie się latem festiwal Wschód Kultury w Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie. We wspólnym przedsięwzięciu trzech miast Polski wschodniej weźmie udział 800 artystów z Polski, krajów Partnerstwa Wschodniego i Europy Zachodniej.
Minister kultury Bogdan Zdrojewski na piątkowej konferencji w Centrum Prasowym PAP przypomniał, że festiwal jest rozwinięciem projektu Europejski Stadion Kultury, który w związku z przygotowaniami do Euro 2012 był realizowany w latach 2011 i 2012 w Rzeszowie oraz w 2012 r. w Lublinie. Trzy miasta - Białystok, Rzeszów i Lublin - w 2013 r. postanowiły kontynuować przedsięwzięcie pod nową nazwą.
W piątkowej konferencji na temat festiwalu wziął udział minister kultury Ukrainy Jewhen Nyszczuk. "Z wielką przyjemnością witamy go w pierwszej wizycie zagranicznej tuż po wyborach. Inaugurujemy to przedsięwzięcie wspólnie" - powiedział Zdrojewski. Zapowiedział, że edycja festiwalu w 2015 r. "zostanie w całości dedykowana" Ukrainie.
Nyszczuk podziękował Polakom za "wsparcie odczuwane na Majdanie w sposób wręcz fizyczny". Jak powiedział, nie spodziewał się wówczas, że obejmie to stanowisko, a dziś dostrzega, że system zarządzania kulturą na Ukrainie pomimo 23 lat niepodległości jest - jak to określił - postradziecki, ociężały i nie pozwala na realizację takich imprez jak Wschód Kultury. "Nie wstydzę się tego, że będę zwracał się do polskich kolegów o porady, jak należy zreformować ministerstwo i jak prowadzić działania kulturalne" - mówił Nyszczuk.
Zaproponował, by Polska i Ukraina w przyszłym roku zaprezentowały się razem we wspólnym pawilonie na 2. Biennale Sztuki Współczesnej w Kijowie. Impreza powinna odbyć się w tym roku, ale została przesunięta z powodu napiętej sytuacji politycznej na Ukrainie. "Jeżeli rzeczywiście zaproszenie jest skierowane do Polski, to nie tylko pomożemy, ale będziemy zaszczyceni obecnością i możliwością pokazania tych przedsięwzięć, które zdobyły uznanie na arenie polskiej i międzynarodowej" - odpowiedział Zdrojewski.
Według dyrektora Narodowego Centrum Kultury Krzysztofa Dudka źródłem sukcesu Wschodu Kultury jest współpraca pomiędzy instytucjami centralnymi a samorządowymi.
W ramach współpracy polsko-ukraińskiej prowadzone są także projekty wymiany kulturalnej. Od 2006 r. w projekcie "Polsko-ukraińska wymiana młodzieży" wzięło udział 38 tys. osób z obu krajów, w tym roku spodziewany jest kolejny tysiąc młodych gości z Ukrainy.
Celem festiwalu Wschód Kultury jest budowanie relacji pomiędzy środowiskami kulturalnymi w Polsce i krajach Partnerstwa Wschodniego, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i na Ukrainie. Wymiana artystyczna obejmuje także inne kraje, m.in. Wielką Brytanię, Francję, Niemcy, Rosję czy Izrael.
Celem festiwalu Wschód Kultury jest budowanie relacji pomiędzy środowiskami kulturalnymi w Polsce i krajach Partnerstwa Wschodniego, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i na Ukrainie. Wymiana artystyczna obejmuje także inne kraje, m.in. Wielką Brytanię, Francję, Niemcy, Rosję czy Izrael.
W tym roku w trzech miastach - Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie - zostanie zrealizowanych blisko 150 przedsięwzięć artystycznych.
Lubelska odsłona Wschodu Kultury - Inne Brzmienie - odbędzie się w dniach od 8 do 13 lipca. Projekt Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie będzie realizowany w dniach od 26 do 29 czerwca, a projekt Inny Wymiar w Białymstoku - od 28 do 31 sierpnia.
Wydarzeniem tegorocznego Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie będzie koncert główny na Stadionie Miejskim oraz koncerty na rzeszowskim rynku. Realizowane będą działania zaproponowane przez młodzież i skupione na promocji kultury pogranicza.
W Białymstoku planowane są m.in. widowisko muzyczne i taneczne, koncerty plenerowe i klubowe muzyki elektronicznej oraz ekspozycje sztuki współczesnej z udziałem artystów z krajów Partnerstwa Wschodniego, Rosji i Polski. W tym roku Inny Wymiar będzie poświęcony Białorusinom, zamieszkującym licznie Białystok i Podlasie.
Rezydujący w Lublinie młodzi artyści przeprowadzą projekt artystyczny w jednej z dzielnic miasta. Odbędą się debaty o ukraińskiej literaturze i pokazy kina ormiańskiego. Gwoździem programu przede wszystkim będą koncerty realizowane na trzech scenach Lublina. Łącznie odbędzie się 26 występów. (PAP)
mce/ ls/