Pisarze, aktorzy, ilustratorzy książek dla dzieci, twórcy gier i muzycy, będą gośćmi festiwalu literatury dziecięcej organizowanego latem w Rabce-Zdroju. Będzie tam można spotkać m.in. Grzegorza Kasdepke, Joannę Olech, Jarosława Mikołajewskiego i Małgorzatę Strzałkowską.
Druga edycja festiwalu, stworzonego z myślą o tych, którzy cenią dobrą rozrywkę i chcą twórczo spędzić wakacje, odbędzie się między 9 a 12 lipca. Jego tematem przewodnim będą dziwne zwierzęta – to nawiązanie do książek szwedzkiej pisarki Lotty Olsson, która będzie gościem "Rabka Festival 2015".
"Chcemy pokazać, że to, co odmienne zasługuje na szacunek, bo czyni nasz świat ciekawszym i bardziej kolorowym" – powiedziała PAP organizatorka festiwalu Iwona Haberny. "Dzieci będą mogły spotkać się z autorami swoich ulubionych książek, wziąć udział w warsztatach i grze terenowej. Dla dorosłych - rodziców, bibliotekarzy, księgarzy i nauczycieli - przygotowaliśmy całodniowy cykl prezentacji i dyskusji z udziałem specjalistów zajmujących się tworzeniem i promocją literatury dziecięcej" – zapowiedziała.
Do Rabki przyjadą m.in. koordynatorki festiwali literatury dla dzieci: w brytyjskim Bath Judith Robinson i w szwedzkim Lund Kristina Wahlin. Studenci wydziałów grafiki z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Katowicach i Wrocławiu wezmą udział w trzydniowych warsztatach ilustratorskich z Roberto Innocentim.
Miłośnicy książek będą mogli spotkać: Barbarę Gawryluk, Grzegorza Kasdepke, Joannę Olech, Lottę Olsson, Jarosława Mikołajewskiego i Małgorzatę Strzałkowską oraz ilustratorów Józefa Wilkonia i Roberto Innocentiego.
Popołudniami planowane są spektakle w Teatrze Lalek "Rabcio" , a wieczorami bajki dzieciom czytać będą aktorzy: Artur Barciś, Edyta Jungowska, Tomasz Schimscheiner i Jerzy Stuhr. Planowany jest też "Literacki koncert dla Małych i Dużych" w wykonaniu Jacka Wójcickiego i studentów Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.
Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach m.in. lalkarskich, plastycznych, etnograficznych, tworzenia animacji, gier komputerowych i planszowych oraz komiksów. W niedzielę 12 lipca w rabczańskim Parku Zdrojowym zaplanowano grę miejską "W poszukiwaniu dziwnych zwierząt".
Przez cały czas trwania festiwalu otwarte będą wystawy: ilustracji książkowych Roberto Innocentiego i Janoscha, dziwnych zwierząt Józefa Wilkonia, literatury włoskiej tłumaczonej na język polski oraz prac dzieci nadesłanych na konkurs "Kto mieszka w książce Marysi?". Marysia - dziewczynka, którą widać w logo festiwalu rysuje książkę. Zadanie konkursowe, dla dzieci 5-10 lat, polega na wymyśleniu i narysowaniu bohatera, który mieszka w tej książce. Prace można nadsyłać jeszcze do 15 czerwca na adres Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rabce - Zdroju.
Karty konkursowe dostępne są w wybranych bibliotekach publicznych na terenie całego kraju oraz na stronie internetowej festiwalu. Nagrodą jest pobyt wraz z opiekunem w Rabce-Zdrój w czasie festiwalu.
Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą w Parku Zdrojowym, Amfiteatrze, Teatrze Lalek „Rabcio” , w bibliotece urządzonej w zabytkowym budynku dworca PKP i w nowo oddanym do użytku kinie.
"Nasz festiwal to okazja, by otrzymać autograf ulubionego autora lub aktora. Spotkanie z twórcą może być impulsem, by w czasie wakacji zacząć czytać, najlepiej całą rodziną. Tak więc Rabka Festival to wychodzenie z książką nie tylko do miłośników literatury, ale także zachęcanie osób, które na co dzień czytelniczych przyzwyczajeń nie mają. Jest to także okazja do poznania bardzo interesujących artystów mieszkających i tworzących w Rabce. Staramy się pokazać, że droga do książki prowadzić może przez różne dziedziny sztuki: muzykę, teatr, sztuki plastyczne, a nawet gry" – podkreśliła Haberny.
Dokładny program festiwalu znajduje się na stronie www.rabkafestival.pl. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. W przypadku warsztatów i spektakli teatralnych, obowiązują zapisy (uruchomione od 15 czerwca w bibliotece) i bezpłatne wejściówki.
"Rabka Festival 2015" jest organizowany przez Agencję Promocyjną OKO i Miejską Bibliotekę Publiczną, przy wsparciu środków miasta Rabka-Zdrój i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wydarzenie wspomogły m.in.: Włoski Instytut Kultury i Goethe-Institut w Krakowie, Ambasada Szwecji i Instytut Polski w Sztokholmie. (PAP)
wos/ drag/