Kultura i sztuka po 1989 roku

26.08.2017

Ławeczka z bohaterką piosenki Janusza Laskowskiego atrakcją turystyczną Augustowa

Ławeczka i siedzącą na niej Beata, bohaterka dawnego szlagieru Janusza Laskowskiego stanęła przy restauracji Albatros w Augustowie, turystycznej stolicy województwa podlaskiego. Odsłonięcie ławeczki zaplanowano na sobotni wieczór.

„Siedem dziewcząt z Albatrosa, tyś jedyna” - tak śpiewał ponad 50 lat temu Janusz Laskowski. Restauracja Albatros powstała w 1962 roku. Kilka lat później na wakacje do Augustowa przyjechał wówczas 20-letni piosenkarz i ponoć zauroczył się w dziewczynie o imieniu Beata, którą poznał w tej restauracji. Tak powstał hit muzyczny.

Burmistrz Augustowa Wojciech Walulik powiedział PAP, że piosenka odgrywała przez lata wielką rolę w promocji Augustowa, miasta nad rzeką Netta, a ławeczka nawiązuje do piosenki i będzie elementem promującym Augustów. Ławeczka stoi w centrum miasta, przy ul. Mostowej.

Laskowski nie mógł przyjechać na odsłonięcie ławeczki. Walulik poinformował, że rozmawiał z artystą o genezie powstania piosenki, ale piosenkarz chce zachować w tajemnicy szczegóły. „Powiedział mi, że Beata rzeczywiście była, było zauroczenie, reszta to tajemnica” - powiedział PAP Walulik.

Ławeczka została wykonana z brązu. Twórcą projektu jest rzeźbiarz Michał Selerowski, który stworzył m.in. ławeczkę Hanki Bielickiej w Łomży.

Modelką pozującą rzeźbiarzowi była Barbara Bujnowska z Grajewa, laureatka plebiscytu „Gazety Współczesnej”, która decyzją mieszkańców województwa podlaskiego została wytypowana na następczynię legendarnej Beaty z piosenki Laskowskiego. Plebiscyt został zorganizowany przez „Gazetę Współczesną” w 2015 roku, przy okazji jubileuszu 50. rocznicy powstania piosenki.(PAP)

bur/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL