Odnowienie za pomocą technik laserowych rzeźb z otoczenia Pałacu na Wyspie i zmodernizowana scena Amfiteatru są na liście prac konserwatorsko–remontowych przeprowadzonych w Łazienkach Królewskich w Warszawie - które, jak podkreśla dyrekcja, "pięknieją z dnia na dzień".
Prace wykonane w ciągu ostatnich trzech lat na terenie letniej rezydencji króla Stanisława Augusta podsumował na czwartkowej konferencji prasowej dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie Tadeusz Zielniewicz.
"Łazienki naprawdę potrzebowały rewitalizacji - i to w dużej skali" - powiedział.
Zielniewicz przypomniał, że w latach 2012–2015 dzięki środkom europejskim z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko muzeum zrewitalizowało ogrody i wymieniło nawierzchnię alejek, a także odnowiło XVIII-wieczne zabytki, w tym Pałac na Wyspie.
Prace remontowe w Pałacu na Wyspie trwały od listopada 2012 r. Objęły wzmocnienie tarasów, ocieplenie i wymianę pokrycia dachu oraz konserwację elewacji wraz z pawilonami. Przeprowadzono też konserwację tarasów wraz z wystrojem rzeźbiarskim i konserwację wszystkich sal pałacowych. We wnętrzu pałacu wymieniono instalacje elektryczne i przeprowadzono konserwację elementów oświetlenia, wraz z montażem systemu e-candles. Zmodernizowany został system wentylacji i centralnego ogrzewania.
Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie Tadeusz Zielniewicz. przypomniał, że w latach 2012–2015 dzięki środkom europejskim z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko muzeum zrewitalizowało ogrody i wymieniło nawierzchnię alejek, a także odnowiło XVIII-wieczne zabytki, w tym Pałac na Wyspie.
"Prace te spowodowały, że dziś każdy może obejrzeć królewską rezydencję taką, jaka była w XVIII wieku" - zwraca uwagę dyrekcja muzeum.
Prace prowadzono również w Pałacu Myślewickim. W 2015 r. przeprowadzono tam konserwację elewacji, wykonano izolację i osuszanie fundamentów oraz remont konstrukcji wraz z wymianą pokrycia dachu. Przeprowadzono konserwację wnętrz na parterze. Odsłonięto historyczne polichromie.
W Amfiteatrze, który w swojej architekturze łączy motyw antycznych ruin z funkcją teatru w otwartej przestrzeni, odnowiono z kolei, w latach 2013-2015, widownię oraz zmodernizowano scenę.
Ważnym elementem zrealizowanego projektu była rewitalizacja otoczenia Pałacu na Wyspie. Polegała ona m.in. na odnowieniu – za pomocą najnowocześniejszych technik laserowych - rzeźb z otoczenia pałacu. Chodzi np. o posąg Bachantki, tańczącego Satyra, boga Hermafrodyty oraz rzeźby symbolizujące rzeki Wisłę i Bug.
Ponadto w ramach rewitalizacji otoczenia Pałacu na Wyspie wymieniono sieć cieplną, która zasila 11 budynków, zmodernizowano sieć energetyczną, a także wymieniono asfaltowe nawierzchnie na alejki mineralne i brukowe.
"W Łazienkach nie ma już asfaltu" - zapewniał w czwartek dyrektor. Powierzchnia zespołu pałacowo-parkowego wynosi 76 hektarów, z czego ponad 4 ha zalane były asfaltem - zwrócił uwagę Zielniewicz. "W Łazienkach nie ma już ani metra kwadratowego asfaltu, a jeżeli jeszcze gdzieś przy ścieżkach, przy alejkach trwają prace, to jest to już zupełnie końcowy element" - powiedział.
Koszt przeprowadzonych prac to, jak poinformowano, prawie 50 mln zł, z czego ponad 32 mln zł to środki UE. Kierownikiem projektu "Konserwacja i remont Pałacu na Wyspie wraz z otoczeniem w Muzeum Łazienki Królewskie" jest zastępca dyrektora ds. konserwatorsko–technicznych Hanna Jung–Migdalska.
Sygnalizując plany na kolejne lata, podkreślając, że jeszcze "jest sporo do zrobienia" - Tadeusz Zielniewicz wymienił np. utworzenie "Ogrodu XXI wieku" z podziemnym pawilonem wystawowym.
Mówił też m.in. o zamiarach dotyczących labiryntu. "Główny ogrodnik w Łazienkach Królewskich marzy o tym, by odtworzyć labirynt przy miejscu, gdzie stała kaplica gotycka" - wyjawił dyrektor.(PAP)
jp/ pz/