Kultura i sztuka po 1989 roku

06.03.2019

„Lepsze lasy” w Teatrze Współczesnym od soboty

Opowieść o wilku wychowywanym przez owce zagości na deskach szczecińskiego Teatru Współczesnego. Polska prapremiera „Lepszych lasów” Martina Baltscheita odbędzie się w sobotę.

"To tekst o odwiecznych konfliktach międzyludzkich, ale na przykładzie międzygatunkowych animozji między owcami a wilkami. To historia wilka, który stracił rodziców i został wychowany przez owce na +najlepszą z możliwych owiec+ w społeczeństwie owczym pełnym surowych zasad" – powiedział reżyser spektaklu Tomasz Kaczorowski. Dodał, że "Lepsze lasy" Baltscheita są tekstem społecznym i politycznym, ich tematem są relacje międzyludzkie, choć bohaterami są pozornie zwierzęta.

Grający rolę wilka Ferdynanda Mikołaj Bańdo zauważył, że to także opowieść o poznawaniu prawdy o sobie. "W życiu bywa tak, że jesteśmy wychowywani w iluzjach pewnej rzeczywistości i dochodzenie do prawdy o nas – kim jesteśmy – może zająć bardzo dużo czasu, a także dużo kosztuje" – powiedział aktor.

Reżyser "Lepszych lasów" dodał, że sztuka dotyczy też samoakceptacji. "Przez cały spektakl Ferdynand jest konfrontowany z różnymi postaciami po to, żeby cały czas uzyskiwać akceptację od wszystkich, którzy go otaczają. (…) I nigdzie tej akceptacji nie znajduje. Co zatem jest najważniejszym elementem? Dla mnie to samoakceptacja i to, że można być szczęśliwym we własnej kreacji" – powiedział Kaczorowski.

Tekst Martina Baltscheita przedstawiony zostanie w ramach projektu "Dorosłość", adresowanego przede wszystkim do młodzieży, ale też do rodziców i wychowawców. Jego kuratorka, Kamila Paradowska, zapewniła, że sztuka jest "bardzo przyjemna".

"Pokochamy tych bohaterów i pośmiejemy się na pewno. Ale to, co przeżywa młody człowiek w poszukiwaniu swojej tożsamości, bywa często wielkim dramatem. (…) Myślę, że ta sztuka pozwala widzom rozpoznać własne problemy, uśmiechnąć wobec tych sytuacji, które nas bolą" – powiedziała Paradowska. Dodała, że autor sztuki "rozumie młodych ludzi" i potrafi do nich mówić.

Po spektaklu w niedzielę 10 marca odbędzie się debata z udziałem m.in. reżysera, transmitowana w internecie. Sztuce będą towarzyszyć warsztaty dla nauczycieli – odbędą się 14 marca w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Projekt "Dorosłość" to cykl premier teatralnych dla młodych widzów, a także program edukacyjny, obejmujący lekcje tematyczne, warsztaty czy dyskusje. Przygotowane zostały także dodatkowe materiały dostępne w internecie – artykuły i podcasty.

Polska prapremiera "Lepszych lasów" odbędzie się w sobotę o godz. 19 na małej scenie "Malarni" Teatru Współczesnego w Szczecinie.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL