Wrocławski Miesiąc Spotkań Autorskich, festiwal literacki "Lato z książką" w Łebie, Szczyrku i Mikołajkach, łódzkie Forum Młodej Literatury - to tylko niektóre imprezy literackie, które odbywać się będą w lipcu i w sierpniu w całej Polsce.
Już w przyszłym tygodniu - 11 i 12 lipca odbędzie się Forum Młodej Literatury w łódzkim Domu Literatury. Celem imprezy jest promocja literatury tworzonej przez autorów urodzonych w latach 80. i 90. a w programie znajdą się warsztaty poetyckie i prozatorskie, spotkania literackie oraz konkursy. Warsztaty prozatorskie poprowadzi Darek Foks, poetyckie – Jacek Dehnel, prozie poetyckiej poświęcone będzie spotkanie z Przemysławem Owczarkiem, który będzie także moderatorem dyskusji „Łódzka dykcja?” z udziałem młodych poetów. W trakcie forum nastąpi rozstrzygnięcie XII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "Moje Świata Widzenie" im. Zbigniewa Dominiaka. Zaplanowano także Turniej Jednego Wiersza.
Także w przyszłym tygodniu - od 10 do 13 lipca w Rabce–Zdroju odbędzie się organizowany po raz pierwszy „Rabka Festival - lato z książką – twórcze wakacje dla małych i dużych”. Gośćmi wydarzenia będą znani pisarze dla dzieci: autor serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” Martin Widmark, twórca „Pana Kuleczki” Wojciech Widłak oraz Barbara Gawryluk i Joanna Olech. Spotkania z autorami odbędą się w nowoczesnym, zadaszonym amfiteatrze.
We Wrocławiu w lipcu odbywa się organizowany po raz czwarty Miesiąc Spotkań Autorskich, w którym bierze udział ponad 60 pisarzy z Polski i zagranicy. Impreza gromadzi pisarzy z Czech, Słowacji i Polski oraz Szkocji, która w tym roku jest gościem honorowym festiwalu. Festiwal Miesiąc Spotkań Autorskich odbywa się równolegle w dwóch czeskich miastach - Brnie i Ostrawie, słowackich Koszycach oraz we Wrocławiu. Spotkania z pisarzami odbywać się będą codziennie przez cały lipiec aż do 3 sierpnia we wrocławskiej Mediatece.
Już 11 i 12 lipca odbędzie się Forum Młodej Literatury w łódzkim Domu Literatury. Celem imprezy jest promocja literatury tworzonej przez autorów urodzonych w latach 80. i 90. a w programie znajdą się warsztaty poetyckie i prozatorskie, spotkania literackie oraz konkursy.
Do Wrocławia przyjedzie ponad 20 polskich prozaików, w tym m.in. Olga Tokarczuk, Krzysztof Varga, Wojciech Tochman, Stefan Chwin, Jacek Dehnel oraz Sylwia Chutnik. W spotkaniach weźmie udział dziesięciu pisarzy z Czech i Słowacji m.in. Tomas Zmeskal, Petr Hruska czy Petra Hulova. Najliczniej będzie reprezentowana literatura szkocka, z czytelnikami spotka się 31 literatów z tego kraju, a wśród nich autor horrorów Graham Masterton czy twórca powieści kryminalnych Peter May.
Aż dwa razy tego lata autorów książek będzie gościć nadmorskie Darłowo. Od 10 do 13 lipca na festiwalu „Media i Sztuka” spotkać będzie można m.in. reportażystów Jacka Hugo-Badera, Wojciecha Jagielskiego, Filipa Springera i Witolda Szabłowskiego. Zaproszono też Piotra Głuchowskiego i Jacka Hołuba – autorów książki „Imperator. Wszystkie tajemnice o. Tadeusza Rydzyka”, Magdalenę Grzebałkowską – autorkę książki „Beksińscy. Portret podwójny”, Michała Ogórka oraz ks. Adama Bonieckiego.
W festiwalu weźmie również udział Danuta Wałęsa, Janusz Głowacki oraz Barbara Kosmowska. Kolejne spotkania z pisarzami zaplanowano w Darłowie między 31 lipca a 2 sierpnia. W mieście odbędą się wówczas „Darłowskie Spotkania Literackie. Smaki życia”. Na imprezie mają gościć autorzy związani z wydawnictwem Znak m.in. Anna Ficner-Ogonowska, Małgorzata Tusk i Cezary Łazarewicz.
W Poznaniu w Centrum Kultury Zamek w ramach całowakacyjnego przedsięwzięcia "Zrób sobie wakacje", w lipcu i w sierpniu odbywać się będą nocne seanse czytania książek m.in. "Leksykonu miast intymnych" Jurija Andruchowycza, "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach" Andrzeja Stasiuka oraz "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian" Ziemowita Szczerka. Czytać będą poznańscy dziennikarze.
„Wakacje z książkami” - cykl spotkań z pisarzami organizowany przez wrocławskie Biuro Literackie - w tym roku odbywać się będzie 14 lipca w Świnoujściu i 15 lipca w Kołobrzegu, a gośćmi imprezy będą Justyna Bargielska, Wojciech Bonowicz, Jacek Dehnel i Zbigniew Machej. Natomiast festiwal literacki "Lato z książką" organizowany przez wydawnictwo Zysk i S-ka w tym roku zaplanowano na przełom lipca i sierpnia. Spotkania odbywać się będą w Łebie (26-29 lipca), Mikołajkach (2-4 sierpnia) oraz w Szczyrku (9-12 sierpnia). W każdym z tych miast pojawi się około 30 autorów m.in. Wojciech Cejrowski, Maria Czubaszek, Marcin Meller i Małgorzata Kalicińska. Wydawnictwo przygotowuje też warsztaty związane z czytelnictwem dotyczące np. procesu tworzenia książki czy kreatywnego pisania.
Głośne czytania, spektakle, konferencje, filmy, projekcje filmów, konkursy, debaty, wystawy, imprezy plenerowe, okolicznościowe wydawnictwa, rajdy, zjazdy - to wszystko składa się na program festiwalu Sztafeta Literacka 150 x Żeromski, który od maja odbywa się w woj. świętokrzyskim. Sztafeta została zorganizowana przez kielecki oddział TVP, aby uczcić przypadającą w tym roku 150. rocznicę urodzin Stefana Żeromskiego. 19 lipca w Centrum Edukacyjnym „Szklany Dom” - Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach zostanie otwarty przegląd ekranizacji prozy Żeromskiego oraz dokumentów o życiu i twórczości
pisarza. W plenerowym kinie przez osiem dni (piątki, soboty i niedziele) na przełomie lipca i sierpnia będzie można zobaczyć m.in. „Wierną Rzekę”, „Dzieje grzechu”, „Popioły”, „Przedwiośnie” czy „Syzyfowe prace”.
Projektem "Gombrowicz rusza (w) świat" Muzeum Witolda Gombrowicza przypomni o 75. rocznicy wyjazdu autora "Ferdydurke" z Polski. Muzeum mieści się w zabytkowym pałacu we Wsoli, gdzie w latach 20. i 30. ubiegłego wieku mieszkał wraz z żoną Aleksandrą z Pruszaków Jerzy Gombrowicz, starszy brat Witolda, a pisarz przyjeżdżał do majątku brata wielokrotnie, ostatni raz w 1939 r.. Wtedy to we Wsoli odbyła się rozmowa Jerzego i Witolda, po której autor „Ferdydurke” podjął ostateczną decyzję o podróży do Argentyny.
3 sierpnia, kilka dni po rocznicy wyruszenia Gombrowicza w podróż do Argentyny i w przeddzień rocznicy urodzin pisarza we Wsoli zaplanowano koncert tang w wykonaniu Anny Dereszowskiej oraz zespołu Machina del Tango, a także prezentację wybranych fragmentów spektaklu „Wspomnienia polskie” Mikołaja Grabowskiego.
Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miasto Sopot już po raz trzeci organizują Festiwal „Literacki Sopot”, który w tym roku odbędzie się w dniach 21-24 sierpnia. Tematem wiodącym trzeciej edycji będzie literatura rosyjska. W programie znajdą się między innymi spotkania autorskie, targi książki, warsztaty dla dzieci i dorosłych, a także projekty powstałe na styku literatury i innych dziedzin sztuki. (PAP)
aszw/sibi/agm/ pdo/ rpo/lun/wos/abe/