Kultura i sztuka po 1989 roku

22.01.2019

Lewandowski o „Zimnej wojnie”: liczymy, że na nominacjach do Oscarów się nie skończy

Sama nominacja już jest wielką nagrodą, ale tak naprawdę liczymy, że na nominacjach się nie skończy i otrzymamy te trzy Oscary - powiedział PAP wiceminister kultury Paweł Lewandowski, komentując trzy nominacje do Oscarów za „Zimną wojnę” Pawła Pawlikowskiego.

We wtorek Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła, że "Zimna wojna" została nominowana do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Nominację za zdjęcia do "Zimnej wojny" otrzymał operator Łukasz Żal, a Paweł Pawlikowski w kategorii najlepszy reżyser.

"To jest wielkie wyróżnienie dla polskiej kinematografii, dowód tylko i wyłącznie na to, że polscy artyści są świetni i są doceniani na całym świecie, także na tych najbardziej prestiżowych festiwalach" - podkreślił wiceminister kultury.

Jak mówił, "sama nominacja już jest wielką nagrodą", ale tak naprawdę liczymy, że na nominacjach się nie skończy i dostaniemy te trzy Oscary, do których "Zimna wojna" jest nominowana.

Odnosząc się do braku nominacji dla Joanny Kulig, która w "Zimnej wojnie" wciela się w główną bohaterkę Zulę, powiedział, że "my i tak wiemy, że to jest osoba, która zasługuje na najwyższe wyróżnienia, a jej rola była świetna i jest to świetna aktorka". "Uważam, że to błąd akademii, że nie została nominowana, najwyraźniej bali się, że będzie zbyt duża konkurencja z tej części Europy" - ocenił Lewandowski.

Laureatów Oscarów, najbardziej prestiżowych nagród świata filmowego, poznamy 24 lutego. W tym roku nagrody zostaną przyznane po raz 91.(PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL