Listopad 2012 jest Miesiącem Brunona Schulza w związku z przypadającą 19 listopada 70. rocznicą śmierci pisarza - zadecydował w sierpniu Senat. Wystawy, koncerty, przedstawienia dedykowane autorowi "Sklepów cynamonowych" odbywać się będą w kraju i za granicą.
8 listopada w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku Muzeum Narodowego Krakowie otwarta zostanie wystawa "Xięga Bałwochwalcza Brunona Schulza (1892-1942)", na której znajdą się grafiki powstałe w latach 1920-1921. Również w Krakowie 14 listopada w Fundacji Judaica – Centrum Kultury Żydowskiej na Kazimierzu odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Miklaszewskim zatytułowane "Moja przygoda z Schulzem" oraz promocja jego książki pt. "Zatracenie się w Schulzu", wydanej przez PIW w 2009 roku.
Bruno Schulz - jeden z najciekawszych pisarzy XX wieku, malarz, rysownik - urodził się w 1892 r. w Drohobyczu niedaleko Lwowa, w rodzinie zasymilowanych Żydów.
Z kolei we Wrocławiu w dniach 14-18 listopada odbędzie się Festiwal Brunona Schulza. "Festiwal ma charakter międzynarodowy, oprócz spotkań i dyskusji poświęconych Schulzowi będzie także okazja do rozmowy o stosunkach polsko-żydowsko-ukraińsko-niemieckich oraz o śladach tych relacji w literaturze i sztuce" - zapowiadają organizatorzy, wydawnictwo EMG. Podczas festiwalu odbędzie się sesja naukowa w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego zatytułowana "Bruno od Księgi Blasku”/Schulz ezoteryczny, kabalistyczny, mesjański", w której udział wezmą m.in. Jerzy Jarzębski, Shalom Lindenbaum, Piotr Śliwiński, Piotr Paziński, Adam Lipszyc i Agata Bielik-Robson.
W programie festiwalu są także m.in. spotkania z tłumaczami Schulza, panel o życiu literackim Żydów przed II wojną, prezentacje lekcji dla licealistów o autorze "Sklepów cynamonowych", wystawa „Bruno Schulz i Drohobycz w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich” oraz panel „Schulz i poeci” z udziałem Ryszarda Krynickiego, Wojciech Bonowicza i Tomasza Różyckiego. W ramach festiwalu odbędą się też wykłady Krzysztofa Vargi („Schulz nieprzyzwoity”) i Pawła Huelle („Mesjasz”) oraz koncerty muzyki klezmerskiej. Festiwal zakończy się w niedzielę 18 listopada na wrocławskim rynku, gdzie odbędzie się happening Braci Janickich z grupy Tadeusza Kantora zatytułowany „Weź walizkę, przyjdź na Rynek".
Tegoroczna edycja filmowego XVIII Festiwalu Form Dokumentalnych Nurt (18-23 listopada) w Kielcach poświęcona będzie autorowi "Sklepów cynamonowych". 18 listopada odbędzie się koncert zespołu Bester Quartet z repertuarem z płyty „Sanatorium pod klepsydrą”, dzień później obejrzeć będzie można zbiorową wystawę fotografii „Drohobycz bez Schulza”, a 21 listopada - spektakl „Bruno Schulz – historia występnej wyobraźni” w wykonaniu łódzkiego Teatru Lalki i Aktora „Pinokio”. Natomiast 22 listopada organizatorzy festiwalu zapraszają na „Nocne kino z Schulzem”, w tym pokaz filmów Krzysztofa Miklaszewskiego („Ulica krokodyli nad Tamizą”, „Ostatni z Schulzem”, „Schulz w Krakowie”), pokaz filmu Braci Quay „Ulica krokodyli” oraz trailera ich najnowszego obrazu „Sanatorium pod klepsydrą”.
Ocalała literacka spuścizna Schulza to dwa cykle opowiadań: "Sklepy cynamonowe" i "Sanatorium pod Klepsydrą", które przyniosły mu uznanie, a także kilka opowieści oraz szkice krytyczne zamieszczane w czasopismach. Niektóre opowiadania Schulza oraz materiały do powieści "Mesjasz", którą przygotowywał, zaginęły.
Do 30 grudnia w warszawskim Muzeum Literatury można oglądać wystawę zatytułowaną "Rzeczywistość przesunięta", pokazująca twórczość Schulza na tle dzieł innych artystów dwudziestolecia międzywojennego.
Wydarzenia schulzowskie będą miały miejsce również poza granicami Polski. 10 listopada w Openbare Bibliotheek w Amsterdamie odbędzie się "Wieczór z Brunonem Schulzem”, a w University of Chicago 19 i 20 listopada - konferencja, na której o Schulzu będą mówić literaturoznawcy z Niemiec, Japonii, Stanów Zjednoczonych, Belgii i Polski.
Bruno Schulz - jeden z najciekawszych pisarzy XX wieku, malarz, rysownik - urodził się w 1892 r. w Drohobyczu niedaleko Lwowa, w rodzinie zasymilowanych Żydów. Jego ojciec był właścicielem sklepu bławatnego. Przyszły pisarz studiował architekturę na Politechnice Lwowskiej, ale z powodu choroby musiał przerwać naukę. Po śmierci ojca, z powodu ciężkiej sytuacji materialnej, zmuszony do podjęcia pracy zarobkowej, we wrześniu 1924 r. objął posadę nauczyciela rysunków w Państwowym Gimnazjum im. Władysława Jagiełły w Drohobyczu. Nauczycielem pozostał, z krótkimi przerwami, do 1941 r. Kiedy podczas wojny hitlerowcy zajęli Drohobycz, zatrudnili go przy katalogowaniu konfiskowanych książek. 19 listopada 1942 r. Schulz został zastrzelony na ulicy getta w Drohobyczu.
Ocalała literacka spuścizna Brunona Schulza to dwa cykle opowiadań: "Sklepy cynamonowe" i "Sanatorium pod Klepsydrą", które przyniosły mu uznanie, a także kilka opowieści oraz szkice krytyczne zamieszczane w czasopismach. Niektóre opowiadania Schulza oraz materiały do powieści "Mesjasz", którą przygotowywał, zaginęły. (PAP)
aszw/ hes/