XIX wiek

09.12.2017

Litwa żegna się z obrazem Wojciecha Gersona "Chrzest Litwy"

Blisko 30 tys. osób obejrzało obraz Wojciecha Gersona "Chrzest Litwy", który od września jest eksponowany w wileńskim Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w ramach 630. rocznicy chrztu Litwy. Po weekendzie obraz wróci do Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie.

Monumentalne dzieło (7 m na 7 m), które zostało namalowane z okazji 500. rocznicy chrztu Litwy, można obejrzeć jeszcze w Wilnie przez sobotę i niedzielę; następnie obraz powróci do Warszawy.

"Prezentacja obrazu przez kilka miesięcy była wyjątkowym wydarzeniem, a uroczystość jego odsłonięcia z udziałem m.in. marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego, czołowych litewskich polityków na czele z premierem Sauliusem Skvernelisem, metropolitą wileńskim arcybiskupem Gintarasem Grusasem oraz metropolitą warszawskim kardynałem Kazimierzem Nyczem, była kulminacją obchodów 630. rocznicy chrztu Litwy" - powiedział PAP dyrektor Pałacu Wielkich Książąt Litewskich Vydas Dolinskas.

Według niego sprowadzenie do Wilna płótna Gersona "było też sukcesem dyplomacji kulturalnej". "Realizacja tego projektu stworzyła możliwość i dobrą kulturalną otoczkę do spotkania polityków naszych państw i spokojnych rozmów politycznych" - wskazał dyrektor.

W ramach zakończenia ekspozycji "Chrztu Litwy" w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w piątek odbyła się dyskusja historyków i kulturoznawców na temat drogi Litwy do chrześcijaństwa, procesów historycznych, jakie miały miejsce pod koniec XIV w., a także wpływów przyjęcia chrześcijaństwa na rozwój litewskiej państwowości, transformacji społecznej i rozwój kultury.

Na sobotę i niedzielę, a więc ostatnie dni ekspozycji obrazu, zaplanowano bezpłatne warsztaty artystyczne, tematyczne wycieczki po muzeum przypominające o dążeniach Litwy do chrztu w XIII w., prezentujące znaczenie cywilizacyjne tego wydarzenia, a także historyczne kontakty Litwy z Polską.

Przez sto lat obraz był uznany za zaginiony, dlatego nie jest znany szerokim kręgom odbiorców, ani dostatecznie zbadany. Przed kilkoma laty płótno zostało odnalezione i powróciło do Polski; obecnie znajduje się w stałej ekspozycji Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie. Po raz ostatni obraz był eksponowany w 1890 roku na wystawie malarstwa w Los Angeles w USA.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ cyk/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL