Kultura i sztuka po 1989 roku

17.11.2018

Łódź: muzyka polska i gry wyobraźni głównymi wątkami AŻ Festiwalu

6. AŻ Festiwal 6. AŻ Festiwal

Muzyka polska i gry wyobraźni to dwa wątki, które zdominują 6. edycję AŻ Festiwalu organizowanego przez łódzką Akademię Muzyczną. Gośćmi rozpoczynającego się w sobotę w Łodzi wydarzenia będą m.in. Anders Astrand, Krzesimir Dębski, Kevin Kenner i Grzegorz Nagórski.

"Podczas sobotniej inauguracji zostaną wykonane utwory Krzysztofa Pendereckiego i Krzysztofa Olczaka oraz twórców związanych z Łodzią, czyli Olgi Hans, Sławomira Kaczorowskiego i Macieja Kabzy. Na finał – 1 grudnia - zabrzmią dzieła wpisujące się w historię Polski: Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego z wybitnym solistą Kevinem Kennerem, Exodus Wojciecha Kilara i Uwertura dramatyczna Radogoszcz Antoniego Szewczyka" – poinformowała rzeczniczka Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi Aleksandra Bęben.

Z kolei na 27 listopada organizatorzy zaplanowali Koncert muzyki polskiej na Stulecie Niepodległości; złożą się na niego dzieła m.in. Stanisława Moniuszki, Karola Mikulego, Mieczysława Karłowicza i Grażyny Bacewicz. Ich wykonawcami będą pedagodzy Akademii, w tym rektorzy uczelni – profesorowie Cezary Sanecki (fortepian) i Beata Zawadzka-Kłos (sopran).

Dwa z kolejnych pięciu koncertów wypełni polska muzyka filmowa. Jak zaznaczyła Bęben, utwory łodzianina Wojciecha Lemańskiego będą wykonywane do prezentowanych na żywo fragmentów filmów, do których zostały napisane. Wykonawcami tego projektu - pt. Między niebem a ziemią - będą soliści, kwartet smyczkowy, chór i Orkiestra Smyczkowa PRIMUZ.

Natomiast muzyka filmowa Krzesimira Dębskiego będzie towarzyszyć projekcji przedwojennego filmu niemego "Zew morza" w reżyserii Henryka Szaro.

Dla festiwalowej publiczności zagra wybitny polski puzonista jazzowy Grzegorz Nagórski ze swoim reaktywowanym kwartetem, a w świat francuskich dworów sprzed wieków zabierze ją Balet Dworski Cracovia Danza, wykonujący dawne tańce z towarzyszeniem Studenckiej Orkiestry Barokowej.

Koncert Gry wyobraźni będzie popisem instrumentów perkusyjnych i chórów – a to za sprawą szwedzkiego perkusisty Andersa Astranda, który wystąpi m.in. z Lawrencem Ugwu (djembe) oraz zespołem The Bacewicz Percussion Ensemble.

Według rzeczniczki łódzkiej uczelni, podczas festiwalu zaprezentuje się na scenie siedem zespołów i dwa chóry działające w Akademii. "Dla występujących w nich studentów koncerty AŻ Festiwalu są niecodzienną możliwością wystąpienia na scenie ze znakomitymi artystami z kraju i zagranicy. Dla publiczności z Łodzi i regionu to kilkanaście godzin muzyki w interpretacjach łączących energię młodych i dojrzałość mistrzów" – dodała. (PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL