Laureatem tegorocznej Nagrody "ms" przyznawanej przez Muzeum Sztuki w Łodzi został Bank Pekao SA. Ta instytucja finansowa objęła w ub. roku swoim mecenatem muzealne wystawy z cyklu "Ekonomia daru". Nagroda "ms" przyznawana jest od kilku lat za szczególne wsparcie udzielone Muzeum Sztuki oraz wkład w rozwój tej instytucji. Wręczenie odbyło sie w piątek.
Dyrektor muzeum Jarosław Suchan liczy, że Nagroda będzie zachętą dla kolejnych mecenasów do wspierania kultury. "Kultura to dobra inwestycja. Oczywiście zyski, jakie przynosi, nie są do końca wymierne, ale tak naprawdę nie mniej, a może nawet bardziej dla przyszłości nas wszystkich ważne" – uważa Suchan.
Bank Pekao objął mecenatem wystawy z cyklu "Ekonomia daru" w 2011 r. Wsparcie dla tego konkretnego projektu nie było przypadkowe, bowiem twórcy cyklu postawili pytanie o wartość daru i jego znaczenie dla przyszłości. Jednym z przedsięwzięć w ramach "Ekonomii daru" był projekt artystyczno-edukacyjny "WIKIzeum", związany z podarowaniem muzeum dzieł Josepha Beuysa, w ramach akcji artysty "Polentransport” z 1981 roku.
"WIKIzeum" pokazało działalność artysty – jego utopie artystyczno-społeczne – jako zrealizowane. Pokazało, że dziś jesteśmy beneficjentami idei Beuysa (wolna edukacja, ekologia, teoria rzeźby społecznej, w której każdy jest artystą) sprzed 30-40 lat.
Według rzeczniczki muzeum Martyny Sztaby tytuł wystawy odnosi się do ogólnej dostępności wiedzy i kultury, pomocy niesionej nieodpłatnie, z czystej, bezinteresownej chęci dzielenia się doświadczeniem i pomysłami.
"Sztuka to kapitał nie tylko finansowy, ale również symboliczny i społeczny. Trudno byłoby go jednak realizować i pomnażać, gdyby nie kapitał mecenasów, inwestowany w sztukę nawet w trudnych czasach kryzysu" - zaznaczyła Sztaba.
Nagroda "ms" przyznawana jest przez Muzeum Sztuki instytucjom, firmom, przedstawicielom mediów i osobom prywatnym jako forma uznania za szczególne wsparcie udzielone placówce. Ma ona promować postawę aktywnego działania na rzecz kultury. Dotychczas laureatami nagrody byli: dziennikarka łódzkiej "Gazety Wyborczej" Marzena Bomanowska, założyciel Fundacji Signum Jarosław Przyborowski oraz producent filmowy i właściciel Opus Film Piotr Dzięcioł.
Muzeum Sztuki w Łodzi jest drugą - po Museum of Modern Art w Nowym Jorku - najstarszą na świecie instytucją gromadzącą i promującą sztukę nowoczesną. Gromadzenie zbiorów rozpoczęło się w roku 1929 z inicjatywy grupy wybitnych artystów: Władysława Strzemińskiego, Katarzyny Kobro i Henryka Stażewskiego.
Łódzka kolekcja sztuki nowoczesnej jest unikatowa w skali światowej: jako jedyna kolekcja muzealna powstawała dzięki darom od twórców. Znajdują się w niej dzieła m.in. artystów z kręgu kubizmu, futuryzmu, dadaizmu, surrealizmu czy unizmu. W zbiorach muzeum są także prace z zakresu sztuki nowych mediów, filmu eksperymentalnego i wideo. (PAP)
szu/ ls/