Olbrzymim zainteresowaniem cieszyła się już ósma Noc Muzeów w Łodzi. W tym roku do akcji zgłosiło się 39 placówek, nie tylko muzea. Przed wieloma placówkami ustawiały się kolejki chętnych obejrzenia kolekcji.
Centrum Nauki Experymentarium, które mieści się w Manufakturze zaproponowało zwiedzającym wystawę "Tajemnice Fizyki". Na wystawie zaprezentowano kilkanaście eksponatów, które w prosty sposób objaśniały często skomplikowane prawa fizyki. Jak mówią jej organizatorzy "ekspozycja pozwala zrozumieć zagadnienia z różnych dziedzin fizyki, np. magnetyzm, elektryczność, dynamikę, optykę, mechanikę, akustykę i dźwięk".
Niedaleko Manufaktury - na pl. Wolności - jest Muzeum Kanału "Dętka" znajdujące się w podziemnym zbiorniku na wodę, wybudowanym w 1926 roku z myślą o płukaniu sieci kanalizacyjnej w centrum miasta. Korytarzem "Dętki", wykonanym z czerwonej cegły, można obejść plac Wolności pod ziemią. Ma on ponad 142 metry długości, jest wysoki na 187 cm i szeroki na około półtora metra. We wnętrzu muzeum znajdują się archiwalne zdjęcia z czasów budowy kanalizacji w Łodzi oraz artystyczna instalacja.
Na wystawę wybierali się pan Marcin i jego syn Michał, którzy przyjechali z Koluszek. "Już dawno słyszałem od znajomych, że spacer kanałami robi duże wrażenie. Przyjechaliśmy z synem, aby przekonać się o tym osobiście" - powiedział PAP pan Marcin.
Jak co roku dużym zainteresowaniem cieszyło się Centralne Muzeum Włókiennictwa. Zwiedzającym udostępniono wystawy stałe i czasowe, na których można zobaczyć m.in. kolekcję współczesnej tkaniny artystycznej, eksponaty ze zbiorów działu tkaniny ludowej oraz... kolekcję zabytkowych włazów kanalizacyjnych.
Ciekawą propozycję miała Miejska Galeria Sztuki - Ośrodek Propagandy Sztuki. Wszyscy, którzy pojawili się w budynku galerii mogli wziąć udział w układaniu puzzli malarskich. Wzorami dla puzzli były oryginalne obrazy z kolekcji galerii. (PAP)
jaw/ ls/