Światowa premiera utworu Aleksandra Tansmana "Hommage a Manuel de Falla" na gitarę i orkiestrę znajdzie się w programie koncertu, który z okazji obchodów 25. rocznicy śmierci kompozytora odbędzie się 26 października w Filharmonii Łódzkiej.
Koncert towarzyszyć będzie Regionalnemu Kongresowi Kultury 2011, który w dniach 27-29 października odbywać się będzie w Łodzi.
W koncercie wystąpi Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" pod dyrekcją Agnieszki Duczmal oraz znakomici gitarzyści: Waldemar Gromolak i Łukasz Kuropaczewski. Obok pierwszego wykonania "Hommage a Manuel de Falla" melomani usłyszą także inne dzieła Tansmana, a także utwory Henryka Mikołaja Góreckiego, Leo Brouwera czy Agustina Barriosa.
Jak powiedział we wtorek PAP Andrzej Wendland, dyrektor artystyczny Stowarzyszenie Promocji Kultury im. Aleksandra Tansmana, kompozytor napisał utwór "Hommage a Manuel de Falla" w 1954 roku dla hiszpańskiego wirtuoza gitary Andresa Segovii. Przesyłka z jedynym egzemplarzem utworu została jednak zgubiona przez pocztę.
Aleksander Tansman - polski kompozytor pochodzenia żydowskiego - urodził się w 1897 roku w Łodzi. Był współtwórcą neoklasycyzmu w muzyce światowej.
"Utwór zaginął, natomiast Tansman obdarzony nie tylko wielkim talentem ale również znakomitą pamięcią, odtworzył utwór i dodał jeszcze jedną część. Tak powstała pięcioczęściowa suita na gitarę klasyczną i orkiestrę symfoniczną" - dodał Wendland.
Ostatecznie jednak Aleksander Tansman utworu nie zinstrumentował i dopiero kilka miesięcy temu zrobił to jeden z włoskich kompozytorów. I tak będzie on miał w Łodzi swoją światową premierę - dodał Wendland.
Łódzki koncert będzie rejestrowany a Program II Polskiego Radia przeprowadzi jego retransmisję do kilkudziesięciu krajów członkowskich European Broadcasting Union (EBU).
Współorganizatorem koncertu jest Stowarzyszenie Promocji Kultury im. Aleksandra Tansmana, które od 1996 roku organizuje co dwa lata Międzynarodowy Festiwal i Konkursu Indywidualności Muzycznych imienia tego wybitnego łodzianina, pianisty i kompozytora. W każdej edycji o nagrody ubiegają się artyści innej dziedziny związanej z muzyką; w konkursie brali udział m.in. wiolonczeliści, skrzypkowie, gitarzyści i kompozytorzy.
Aleksander Tansman - polski kompozytor pochodzenia żydowskiego - urodził się w 1897 roku w Łodzi. Był współtwórcą neoklasycyzmu w muzyce światowej. W 1920 roku przeniósł się na stałe do Paryża.
Komponował m.in. symfonie, utwory kameralne, dzieła fortepianowe, a także oratoria, psalmy, pieśni solowe, muzykę teatralną i filmową. Był nominowany do Oscara w 1945 roku za muzykę do filmu "Paris Underground" Gregory'ego Ratoffa. Artysta koncertował na całym świecie; przyjaźnił się m.in. z Charliem Chaplinem, George'em Gershwinem i Igorem Strawińskim.
Za wkład w muzykę światową kompozytorowi przyznano m.in. członkostwo honorowe cesarskiej Akademii Muzycznej w Tokio, Nagrodę Muzyczną Akademii Francuskiej, fotel w Królewskiej Akademii Belgijskiej odziedziczony po Dymitrze Szostakowiczu oraz członkostwo honorowe i Medal Związku Kompozytorów Polskich. W 1986 roku Akademia Muzyczna w Łodzi nadała mu tytuł doktora honoris causa.
Ostatnim utworem Tansmana, skomponowanym przed śmiercią, była miniatura na altówkę i fortepian "Alla polacca". Kompozytor zmarł 15 listopada 1986 roku w Paryżu. (PAP)
szu/ abe/