Kultura i sztuka po 1989 roku

24.03.2017

Łódzka Akademia Muzyczna będzie świętować w zrewitalizowanej siedzibie

Łódzka Akademia Muzyczna obchodzi w piątek Święto Uczelni połączone z uroczystym zakończeniem rewitalizacji swej głównej siedziby – dawnej rezydencji Karola Poznańskiego. Przywrócenie świetności ponad stuletniemu pałacowi kosztowało ok. 18 mln zł.

"Dzięki prowadzonym od 2014 r. pracom, wnętrza pałacu zyskały nowe oblicze, przy zachowaniu wszystkich historycznych detali. Zgodnie z projektem konserwatorsko-rewitalizacyjnym Jana Dominikowskiego zostały one połączone ze zrekonstruowanymi współcześnie elementami wystroju, które powstały na podstawie analiz stylistyczno-porównawczych rezydencji obcych i polskich. Niestety, do czasów współczesnych nie zachowała się żadna dokumentacja dawnego wystroju Pałacu Karola Poznańskiego" - poinformowała PAP rzeczniczka łódzkiej Akademii Muzycznej Aleksandra Bęben.

Jak dodała, w podobny sposób przywrócono w poprzednich latach świetność Sali Klawesynowej, Sali Balowej i ogrodowi zimowemu w Pałacu, a także fasadzie budynku i otaczającemu go parkowi.

Prowadzony na obszarze ponad 600 m kw. remont objął główne ciągi komunikacyjne oraz kilka najbardziej reprezentacyjnych wnętrz: dwie jadalnie paradne, bibliotekę, buduar z garderobą i przedpokojem oraz pokój bilardowy. Wszystkie te pomieszczenia będą wykorzystywane do celów artystycznych. Powstała nowoczesna przestrzeń koncertowa, która zyskała nowe instalacje m.in. klimatyzacyjne, ponadto wzmocniona została konstrukcja budowli.

We wszystkich wnętrzach odnowiono oryginalne boazerie z bogatymi zdobieniami snycerskimi i dopełniono je zrekonstruowanymi tkaninami. Konserwacji poddano historyczne sztukaterie na sufitach i ścianach. Odtworzono złocenia,które zostały pokryte 24-karatowym złotem, gdzieniegdzie ich kompozycję wzbogacono również o dodatkowe rozety sufitowe.

Reprezentacyjna siedziba łódzkiej uczelni zyskała też nowe witraże, które pojawiły się m.in. w oknach obu hallów i w bibliotece i są powiązane z muzyką. Zdobią je m.in. postaci muzykujących dworzan oraz monogram Akademii Muzycznej.

Rewitalizację Pałacu sfinansowano z funduszy norweskich oraz z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, a także ze środków krajowych. Jej koszt to ponad 18 mln zł.

Obchody Święta Uczelni, w czasie których oficjalnie zaprezentowane zostaną efekty rewitalizacji rezydencji, nie bez powodu organizowane są 24 marca. Właśnie tego dnia w 1945 r. w Pałacu Karola Poznańskiego odbyły się pierwsze zajęcia łódzkiego Konserwatorium Muzycznego – obecnej Akademii Muzycznej.

W odrestaurowanych wnętrzach odbędzie się m.in. konferencja z udziałem przedstawicieli Ambasady Królestwa Norwegii i uroczyste posiedzenie Senatu Akademii. Po nim zaplanowano koncert "Norweskie impresje".

Jak zaznaczyła rzeczniczka uczelni, efekty rewitalizacji będą przez najbliższe miesiące prezentowane publiczności w ramach programu Pałac Muzyki, obejmującego m.in. spacery wirtualne i rzeczywiste po odrestaurowanych wnętrzach oraz umiejscowioną w nich edukacyjną grę komputerową.

Od października do Pałacu wrócą stałe koncerty gitarowe oraz muzyki dawnej. Po remoncie – dzięki nowemu systemowi nagłośnienia i możliwości łączenia sal – będzie w nich mogło uczestniczyć nawet 200 osób. (PAP)

agm/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL