Kultura i sztuka po 1989 roku

11.11.2018

Lublin: 22. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca – od piątku

Słynne amerykańskie kompanie baletowe - Ailey II oraz Alonzo King LINES Ballet – będą specjalnymi gośćmi 22. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca, które rozpoczną się w piątek 16 listopada w Lublinie.

Na festiwalu zaprezentują się tancerze, choreografowie, pedagodzy z Polski i z różnych krajów świata, którzy - według zapowiedzi organizatorów - pokażą „jak bogaty i różnorodny jest świat tańca”.

W tegorocznej edycji festiwalu, szczególnie eksponowana będzie amerykańska scena taneczna. Gośćmi specjalnymi festiwalu będą słynne amerykańskie kompanie baletowe - Ailey II oraz Alonzo King LINES Ballet. Artyści z USA pokażą swoje najnowsze spektakle jak i choreografie zaliczane już do kanonu tańca współczesnego.

„Oba te zespoły bardzo się odróżniają, ale jednocześnie pokazują wielki, wspaniały potencjał tańca w Stanach Zjednoczonych. Taniec amerykański to jest ocean tańca” – powiedział jeden z organizatorów festiwalu Ryszard Kalinowski.

Premierę na festiwalu będzie miał spektakl amerykańskiej choreografki Colleen Thomas, który powstał w międzynarodowej obsadzie tancerzy z USA, Polski, Ukrainy i Białorusi. Swój spektakl „The Backyard” pokaże też amerykańska grupa „”.

Na festiwalu zaprezentowane będą też spektakle i choreografie polskich artystów - m.in. Anny Nowickiej i Katarzyny Sitarz - którzy współpracują z amerykańskimi twórcami, czy w swojej twórczości nawiązują do nurtów tańca amerykańskiego.

Prezentacjom tanecznym będą towarzyszyć podczas festiwalu pokazy filmów poświęconych tańcowi amerykańskiemu. Można będzie zobaczyć m.in. musical „West Side Story”, ale też filmy dokumentalne o tancerzach i recepcji tańca współczesnego w USA.

Podczas Międzynarodowych Spotkań Tańca zaprezentują się także choreografowie i tancerze związani z europejską siecią tańca Aerowaves, która zrzesza 45 partnerów z 33 krajów, a której główną misją jest stwarzanie platformy spotkań twórców tańca, prezentacji ich wiedzy i umiejętności, osobistych refleksji nt. sztuki tańca. W Lublinie zaprezentują się: francuska artystka Linda Hayford, Nuria Guiu Sagarra z Hiszpanii oraz zespół Fouad Boussouf - Compagnie Massala z Francji.

Na festiwalu można też będzie zobaczyć spektakle taneczne w wykonaniu tancerzy z Białorusi, m.in. Olgi Labovkiny, Valerii Kripatch, czy z Ukrainy - m.in. zespół Buchok ART Family. W programie są także pokazy młodych laureatów konkursów choreograficznych i najbardziej obiecujących studentów wydziałów tańca różnych szkół w Polsce.

Podczas festiwalu zaplanowano również warsztaty tańca i choreografii, które poprowadzą m.in. tancerze z Ailey II i Fouad Boussouf - Compagnie Massala. W programie festiwalu są też warsztaty pisania o tańcu oraz wystawa „Historia tańca w USA”.

22. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca potrwają od 16 do 25 listopada. (PAP)

Autor: Renata Chrzanowska

ren/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL