Większe niż w 2011 r. dofinansowanie różnych przedsięwzięć artystycznych na Lubelszczyźnie, w tym również tych, opracowanych w Lublinie w czasie konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, zadeklarował minister kultury Bogdan Zdrojewski.
"Na 2012 rok mam taki plan, aby zwiększyć (środki finansowe - PAP) na projekty miękkie o 50 proc. w stosunku do tego, co wykonano w 2011 r.(...) Mówię o całej Lubelszczyźnie - poinformował minister kultury Zdrojewski w czwartek na konferencji prasowej w Lublinie. W ten sposób, dodał minister,
"w 2013 r. mielibyśmy o 50 proc. więcej w stosunku do wykonania roku 2012".
„Składam deklarację, mam na to środki, ale ważna jest jakość tych projektów, bo projekty te startują w trybie konkursowym. Ważne, żeby tej szansy nie zmarnować” - zaznaczył szef resortu kultury.
Zdrojewski przypomniał, że w mijającym 2011 r. w Lubelskiem zrealizowano, korzystając m.in. ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, projekty - przedsięwzięcia artystyczne, edukacyjne na łączną kwotę ok. 20 mln zł.
Pierwsze decyzje w sprawie finansowania w 2012 r. przez ministerstwo rozmaitych wydarzeń artystycznych (z dziedziny muzyki, teatru, tańca) mają zapaść pod koniec stycznia, a pozostałe - w lutym.
Wśród imprez, które mogą być dofinansowane, minister wskazywał na te, które były przygotowane w Lublinie w czasie konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Konkurs ostatecznie wygrał Wrocław, ale władze Lublina zadeklarowały realizację – w miarę możliwości finansowych - pomysłów, proponowanych w aplikacji konkursowej.
Zdaniem Zdrojewskiego, mimo przegranej w konkursie „Lublin zaliczył fenomenalny sukces” wyróżniając się jakością przygotowanej aplikacji, „otwartością, sposobem zaangażowania i myślenia we właściwej skali”. „Zasłużył nie tylko na komplementy czy na wyrazy uznania, ale także na to, aby projekt, który został przygotowany, był kontynuowany” - dodał Zdrojewski.
Jego zdaniem, na wsparcie zasługują takie propozycje, które przyczyniają się do zwiększania uczestnictwa w kulturze, czyli m.in. te adresowane zarówno do najmłodszych, jak i do najstarszych odbiorców.
Pytany o konkretne przedsięwzięcia, powiedział, że trwają rozmowy o wsparciu przez ministerstwo Nocy Kultury w Lublinie; wskazał także na festiwale i spotkania teatralne, szczególnie z udziałem teatrów z Rosji czy Ukrainy.
Dla min. Zdrojewskiego bardzo istotny jest właśnie kontakt z kulturą wschodu Europy, akcentowany w aplikacji Lublina w konkursie ESK. „Jesteśmy w stanie zbudować tu w Lublinie bardzo poważny most do Europy Wschodniej. Ten most, zbudowany na kulturze, byłby jednym z najważniejszych elementów i instrumentów budowania polityki zagranicznej państwa polskiego” - podkreślił.
Zdrojewski odwiedził w Lublinie inwestycje realizowane przy udziale funduszy z ministerstwa kultury – remontowany Teatr Stary, który ma być oddany do użytku w marcu 2012 r., oraz remontowane Centrum Kultury w dawnym klasztorze Panien Wizytek, którego otwarcie zaplanowano jesienią w 2013 r.
Minister gościł także w Ośrodku Praktyk Teatralnych Gardzienice, mieszczącym się w XVII-wiecznym kompleksie pałacowo - parkowym we wsi Gardzienice. Z pomocą finansową ministerstwa tamtejsze zabytkowe obiekty są obecnie remontowane. Jak zapowiedział min. Zdrojewski, w 2012 r. na ten cel potrzeba 600 tys. zł i zadeklarował, że co najmniej połowę tej kwoty przekaże ministerstwo, a reszta pochodzić ma z budżetu samorządu województwa lubelskiego. (PAP)
ren/ abe/