Rzeźbiarka Ludwika Ogorzelec odebrała z rąk wiceminister kultury Wandy Zwinogrodzkiej Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nadany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. „Doceniam estetyczną jakość pani dzieł, perfekcję warsztatu i mistrzostwo metafory” – napisał w liście gratulacyjnym szef MKiDN Piotr Gliński.
W czwartek Ogorzelec obchodzi 70. urodziny. "Jubileusz pani urodzin jest okazją do złożenia najlepszych życzeń zdrowia i pomyślności" - napisał w liście wicepremier Gliński.
"Pozwolę sobie na refleksję, iż pani twórczość rzeźbiarska w dorobku polskiej i światowej kultury jest zjawiskiem osobnym i niepowtarzalnym. Doceniam estetyczną jakość pani dzieł, perfekcję warsztatu i mistrzostwo metafory. Z pojęciami przestrzeni i płaszczyzny prowadzi pani rodzaj intelektualnej gry. Dla widza to trudne, ale satysfakcjonujące zaproszenie do uczestnictwa w wykreowanej w ten sposób przestrzeni" - podkreślił minister kultury.
Gliński zwrócił uwagę na "monumentalne realizacje z serii Krystalizacji Przestrzeni". "Szczerze podziwiam te dzieła za przełamanie konwencji, skromność i siłę artystycznego przekazu" - napisał.
"Pragnę dodać, że z wielkim szacunkiem wspominam pani bezkompromisową postawę i zasługi dla ruchu kultury niezależnej w Polsce i we Francji. Gdy w latach osiemdziesiątych w naszym kraju dokonywała się wielka rewolucja polityczna i społeczna, pani z wielkim zaangażowaniem tworzyła w Paryżu przedstawicielstwo Solidarności Walczącej, za co m.in. została pani odznaczona Krzyżem Solidarności Walczącej" - przypomniał szef resortu kultury.
Pogratulował Ogorzelec "dotychczasowych twórczych osiągnięć" i życzył "by przyszłe lata przyniosły wiele dalszych sukcesów".
Ludwika Ogorzelec urodziła się w 5 stycznia 1953 r. w Chobieni na Dolnym Śląsku. W latach 1978-1983 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) we Wrocławiu. Dyplom uzyskała w pracowni rzeźby prof. Leona Podsiadłego. Na początku lat 80. artystka podjęła pracę w Ognisku Kultury Plastycznej we Wrocławiu. W tym samym okresie zaangażowała się w działalność opozycyjną Solidarności Walczącej i jednocześnie realizowała twórczo, wykonując tzw. "czarną biżuterię" – z jednej strony nawiązując do powstania styczniowego, a z drugiej – wykorzystując antykomunistyczne symbole.
W latach 1985-1987 kontynuowała edukację w Ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts w Paryżu w pracowni rzeźbiarza Cesara, który w 1985 r. zaproponował jej współpracę. Wyjazd artystki do Paryża był ściśle związany z zamiarem utworzenia tam – z inicjatywy Kornela Morawieckiego – przedstawicielstwa Solidarności Walczącej.
Ogorzelec zamieszkała i kontynuowała swoją karierę artystyczną w Paryżu, w którym nadal mieszka i tworzy. Jednocześnie realizowała swoje prace w różnych częściach świata z uwagi na swój program artystyczny, który zakłada instalowanie rzeźb site-specific w zastanych przestaniach, takich jak miejsca publiczne, muzea czy galerie. Jej twórczość została zaprezentowana na ponad 70 wystawach indywidulanych i ponad 30 grupowych w Polsce i za granicą, m.in. w Szwecji, USA, Grecji, Szwajcarii, Japonii, Kostaryce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Bułgarii, Hiszpanii, Australii, Kanadzie, Chinach, Korei Południowej, Bangladeszu.
W 2007 roku, w 25. rocznicę powstania "Solidarności Walczącej", została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ aszw/