Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” jest dobrem narodowym i jednym z najwspanialszych ambasadorów polskiej kultury – mówił premier Mateusz Morawiecki, który w czwartek odwiedził artystów „Śląska” w ich siedzibie w Koszęcinie (Śląskie). Dziękował im za dotychczasowe dokonania.
„Zespół Pieśni Tańca +Śląsk+ im. Stanisława Hadyny jest jednym z najlepszych, najwspanialszych ambasadorów polskiej kultury, polskiej tradycji, na całym świecie. Bardzo wam za to dziękuję” – powiedział premier. Jak dodał, wszystkim pracownikom "Śląska" dziękuje "w imieniu wszystkich Polaków".
„Wasze tańce, pieśni, piosenki, są tak piękne, tak znane już na wszystkich kontynentach całego świata, że trudno mi sobie wyobrazić lepszą wizytówkę Polski. Jesteście naprawdę naszym wspaniałym dobrem narodowym i oby następne dziesiątki lat, można powiedzieć – wieki, służyły rozwijaniu polskiej kultury w łączeniu tego, co w taki piękny sposób polską kulturę ludową łączy szerzej z kulturą polską i pomaga rozsławiać ją na całym świecie” – dodał Morawiecki.
Podczas wizyty w Koszęcinie w imieniu szefa resortu kultury Piotra Glińskiego premier wręczył Srebrny Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis dyrektorowi "Śląska" Zbigniewowi Cierniakowi. Został on w ten sposób uhonorowany za zasługi dla kultury polskiej i ochrony dziedzictwa narodowego.
Dziękując za wyróżnienie dyrektor powiedział, że nagrodzone zostało dzieło wszystkich osób pracujących w jego zespole. Podczas wizyty premiera artyści ze "Śląska" zaśpiewali dwie pieśni.
Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" istnieje od 1 lipca 1953 roku. Pracowało tam tysiące ludzi i kilka pokoleń pedagogów z założycielem Stanisławem Hadyną na czele. Obecnie ma liczący ponad sto osób skład artystyczny - chór, balet i orkiestrę.
Poziom artystyczny zespołu i jego bogaty repertuar przyniósł mu uznanie na całym świecie, a także liczne nagrody i dyplomy honorowe. "Śląsk" odwiedził blisko 50 krajów na pięciu kontynentach, dał ponad 7 tys. koncertów dla około 25 mln widzów. Zespół występuje nie tylko na wielkich światowych scenach, lecz także w miejscowościach na co dzień pozbawionych dostępu do wartościowych propozycji kulturalnych.
Od 1999 roku za koszęciński zespół odpowiadał samorząd województwa. W 2017 r. podpisano umowę, na mocy której współprowadzącym „Śląsk” stał się resort kultury. Zabiegi o to trwały od końca 2015 roku. Wtedy śląski sejmik wystosował do ministra kultury apel w tej sprawie, wskazując, że "Śląsk" to instytucja postrzegana jako dobro wspólne, symbol regionu i kraju, ambasador wartości, jakie niesie za sobą dziedzictwo kulturowe, tradycja i spuścizna narodowa.
Obecnie w repertuarze "Śląska" znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych – od wielkich widowisk przynoszących barwną i dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, poprzez koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej. W swoim dorobku zespół ma także kilkanaście płyt wydanych w Złotej Kolekcji "Śląska".
Działalność koncertowa „Śląska” uzupełniana jest działaniami edukacyjnymi. Od 2005 roku działa Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej, które w ramach programowej działalności edukacyjnej zespołu, doskonali wiedzę dzieci, młodzieży i nauczycieli o dziedzictwie artystycznym regionu.(PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ agz/