Kultura i sztuka po 1989 roku

05.10.2019

M. Zagórski: cyfryzacja Gminnych Ośrodków Kultury – do końca 2020 roku

Program cyfryzacji Gminnych Ośrodków Kultury, polegający m.in. na podłączeniu wszystkich placówek do szerokopasmowego internetu, powinien zakończyć się do końca przyszłego roku – mówi PAP minister cyfryzacji Marek Zagórski. Resort na ten cel ma 100 mln zł.

"Naszym celem jest przyłączenie wszystkich Gminnych Ośrodków Kultury (GOK) do sieci światłowodowej, co jest ważne dla ich funkcjonowania i jest ważnym elementem zagęszczania sieci światłowodowej" - powiedział w sobotę PAP Zagórski. Dodał, że powinno się to zakończyć do końca przyszłego roku.

Drugim celem - jak mówił minister - jest umożliwienie tym ośrodkom prowadzenia zajęć związanych z szeroko rozumianą edukacją cyfrową.

Zagórski powiedział, że na cyfryzację GOK-ów resort przeznaczył 100 mln zł.

Szef MC podkreślił, że w ramach projektów związanych z cyfryzacją GOK-ów organizowane będą również zajęcia związane z podnoszeniem cyfrowych kompetencji mieszkańców. Szkolenia obejmą m.in. dziennikarstwo i edukację online, projektowanie graficzne z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych, projektowanie i realizację serwisów internetowych oraz gier mobilnych, sztuczną inteligencję czy bezpieczne zachowanie w sieci.

W ramach programu cyfryzacji GOK-ów będzie też można kupować sprzęt wykorzystywany w ośrodkach, taki jak komputery, tablety, roboty, maty edukacyjne, drukarki 3D i oprogramowanie.

Pierwszą umowę w ramach programu cyfryzacji Gminnych Ośrodków Kultury podpisano w ubiegłym tygodniu. Opiewa ona na 1,4 mln zł i swoim działaniem obejmie 40 GOK-ów w podregionie siedleckim.

Dostęp do szybkiej sieci internetowej ma dziś tylko około tysiąca placówek – głównie w większych ośrodkach. Drugi tysiąc wymaga podłączenia.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL