Maciej Cymorek z Czeskiego Cieszyna zdobył Grand Prix jubileuszowego, 20. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy „Kresy”, który w sobotę zakończył się w Białymstoku. W jego finale wzięło udział prawie trzydziestu recytatorów z trzynastu krajów. „Kresy” są jedynym konkursem recytatorskim, organizowanym dla środowisk polonijnych. Ma on podtrzymywać ich związki z krajem i popularyzować polszczyznę.
W tegorocznych eliminacjach w poszczególnych krajach (odbywają się one w trzech kategoriach wiekowych: dzieci, młodzież i dorośli) wzięło udział blisko 3 tys. uczestników. Najmłodszy miał cztery lata.
Na tygodniowe finały do Białegostoku przyjechało dwudziestu dziewięciu finalistów. Byli to recytatorzy m.in. z Rosji, Gruzji, Litwy, Ukrainy, Mołdawii, Czech i Grecji. Oprócz udziału w przesłuchaniach konkursowych, mieli też warsztaty teatralne m.in. z kultury mowy, interpretacji tekstu i technik aktorstwa, oglądali spektakle w Białostockim Teatrze Lalek. Odbyło się również specjalne spotkanie wigilijne.
Laureatów ogłoszono podczas sobotniego koncertu galowego w Białostockim Teatrze Lalek. Grand Prix zdobył Maciej Cymorek z Czeskiego Cieszyna w Czechach. Pierwszą nagrodę jury przyznało Arturowi Łucykowi ze Lwowa na Ukrainie, drugą otrzymała Krystyna Pękała z Bażantnicy w Czechach. Przyznano też dwie równorzędne trzecie nagrody, które otrzymali: Ilona Andrejewa z Tallina w Estonii oraz Kamil Niemiec z Aten w Grecji. Kamil Niemiec zdobył również nagrodą publiczności.
Tradycją konkursu jest specjalna nagroda za interpretację utworu Adama Mickiewicza (w pierwszych edycjach imprezy recytacja utworów Mickiewicza była obowiązkowa, obecnie już nie). Zdobył ją Mirosław Marszewski z Wilna na Litwie.
Głównym organizatorem „Kresów” jest podlaski oddział stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Ideą powstania konkursu przed laty było uczczenie 200. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza.
Jak powiedziała PAP prezes podlaskiego oddziału stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Anna Kietlińska, w pierwszych edycjach konkursu brali udział Polacy, mieszkający na Białorusi, Litwie i Ukrainie. Obecnie, co roku, uczestniczą w nim recytatorzy z kilkunastu krajów, przede wszystkim ze wschodniej i południowej Europy.
Kietlińska powiedziała też, że w kolejnych latach stowarzyszenie będzie zabiegało o udział w „Kresach” Polaków mieszkających na Zachodzie, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych.
Jak szacują organizatorzy konkursu, do tej pory w „Kresach” wzięło udział ponad 40 tys. uczestników z 15 krajów. (PAP)
swi/ rof/ala/