Kultura i sztuka po 1989 roku

27.03.2019

„Makbet” – najnowsza premiera Teatru Powszechnego w Radomiu

„Makbet” Williama Szekspira to najnowsza premiera Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Reżyserka spektaklu Katarzyna Deszcz skupiła się w przedstawieniu na temacie zdrady. Premierowy pokaz odbędzie się w sobotę.

"Mechanizm zdrady, powstawanie i dochodzenie do niej, wydał mi się najbardziej intrygującym motywem +Makbeta+"- powiedziała Deszcz w środę na konferencji prasowej. Dodała, że tragedię Szekspira poddaje się wielu interpretacjom.

"To reżyser musi się zdecydować, co uczynić myślą przewodnią spektaklu. Dla mnie +Makbet+ to sztuka o zdradzie. I to o zdradzie w wielu wymiarach, bo mamy tu do czynienia ze zdradą zaufania, zdradą polityczną, damsko-męską i zdradą swojego kraju" – stwierdziła reżyserka.

Radomska inscenizacja "Makbeta" jest uwspółcześnioną wersją tej tragedii. "Zachowujemy tekst Szekspira, mówimy wierszem, ale jednocześnie stosujemy oczywiste nowoczesne rozwiązania" – zaznaczyła Deszcz. Reżyserka postawiła w spektaklu na wizualne projekcje, współczesne kostiumy i umowną ascetyczna scenografię. W rolę Makbeta wcielił się radomski aktor Jarosław Rabenda.

William Szekspir napisał "Makbeta" około 1606 r. Tragedia ta należy do najczęściej wystawianych i adaptowanych sztuk szekspirowskich. Na scenie polskiej "Makbet" został po raz pierwszy wystawiony w 1812 r. w teatrze Wojciecha Bogusławskiego. (PAP)

autor: Ilona Pecka

ilp/ agz

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL