Kultura i sztuka po 1989 roku

07.07.2018

Małopolska: w sobotę rozpoczyna się 6. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Emanacje

Lusławice, 21.05.2013. Lusławicka Orkiestra Talentów pod dyrekcją Moniki Bachowskiej występuje podczas inauguracji działalności Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Fot. PAP/J. Bednarczyk Lusławice, 21.05.2013. Lusławicka Orkiestra Talentów pod dyrekcją Moniki Bachowskiej występuje podczas inauguracji działalności Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Sobotnim koncertem inauguracyjnym w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach rozpocznie się 6. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Emanacje. Festiwal potrwa do 9 września, a w jego trakcie odbędzie się 40 koncertów w różnych miejscach na terenie Małopolski.

Jak poinformował PAP Wojciech Wąsowicz z Europejskiego Centrum Muzyki, tegoroczna edycja festiwalu odbywa się w roku 85. urodzin twórcy Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Wpływ na dobór repertuaru - w którym muzyka polska będzie odgrywała znaczącą rolę - miała też przypadająca w tym roku 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę.

W programie inauguracyjnego koncertu znalazł się recital argentyńskiej pianistki, laureatki XIV Konkursu Chopinowskiego (2000 r.) Ingid Fliter. Artystka, znana z doskonałych interpretacji dzieł Chopina, której album „Preludes" znalazł się w zestawieniu 10 najlepszych nagrań Chopina wszechczasów magazynu Gramophone, w Lusławicach zaprezentuje m.in. autorski wybór nokturnów.

W koncercie inauguracyjnym zadebiutuje również zespół kameralny Penderecki Piano Trio, powołany z okazji przypadających w tym roku 85. urodzin kompozytora. Zespół współtworzy trzech wybitnych polskich muzyków, od lat związanych z twórczością Krzysztofa Pendereckiego: Konrad Skolarski, Jarosław Nadrzycki i Karol Marianowski. Członkowie zespołu są zwycięzcami wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów i laureatami szeregu nagród fonograficznych. Specjalnie dla zespołu kompozytor napisze utwór kameralny.

Z kolei 31 sierpnia zadebiutuje Penderecki Youth Orchestra – czyli orkiestra smyczkowa złożona z utytułowanych młodych polskich instrumentalistów, prowadzona przez wybitnego dyrygenta, dyrektora orkiestry kameralnej AUKSO Marka Mosia. Będzie to nowy projekt edukacji mistrzowskiej przygotowany przez lusławickie Centrum.

Podczas koncertów tegorocznej edycji Emanacji zaprezentowane zostaną dzieła od baroku po twórczość XXI wieku, jazz (m.in. trzy koncerty w ramach Konkursu im. Zbigniewa Seiferta), recitale wokalne i instrumentalne.

Publiczność będzie mogła usłyszeć m.in. znakomite zespoły orkiestrowe (m.in. The Orchestra of the Americas, Calgary Youth Orchestra, Sinfonietta Cracovia); wiodących światowych kameralistów (Scharoun Ensemble Berlin, Viviane Hagner/Claudio Bohorquez/Matthias Kirschnereit), solistów (m.in. Dmitry Berlinsky, Kristina Miller, Alena Baeva, Kevin Kenner, Szymon Komasa) oraz utalentowanych młodych muzyków z całego świata.

Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą w tym roku w różnorodnych wnętrzach w 16 małopolskich miejscowościach, m.in. w salach koncertowych Lusławic, Tarnowa, Szczawnicy i Nowego Sącza, i we wnętrzach zamków w Nowym Wiśniczu, Niepołomicach, Suchej Beskidzkiej, Oświęcimiu i Dębnie. Muzyka Emanacji rozbrzmiewać będzie także w małopolskich dworach (w Gorlicach, Kąśnej Dolnej i Szymbarku); w zabytkach architektury sakralnej (Kraków, Lipnica Murowana, Biecz, Rzepiennik Biskupi), i w krakowskich Sukiennicach.

Nazwa festiwalu - Emanacje - nawiązuje do początków drogi twórczej patrona Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach i światowej sławy kompozytora związanego z Krakowem i Małopolską - Krzysztofa Pendereckiego. Kariera kompozytora rozpoczęła się m.in. od potrójnego zwycięstwa w II Konkursie Młodych Kompozytorów Związku Kompozytorów Polskich w 1959 r. Wśród trzech zwycięskich utworów znalazły się "Emanacje" - kompozycja na dwie orkiestry smyczkowe 25-letniego wówczas Krzysztofa Pendereckiego.

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego zostało powołane do życia w 2005 roku, jako Narodowa Instytucja Kultury wpisana do rejestru Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego najważniejsze zadania to organizacja kursów mistrzowskich z najwybitniejszymi światowymi artystami i pedagogami oraz promocja młodych muzyków, kompozytorów i muzyki współczesnej.

W maju 2013 roku w Lusławicach k. Tarnowa otwarta została siedziba instytucji. Centrum powstało tuż obok dworu, w którym mieszka Krzysztof Penderecki. W ramach przedsięwzięcia wybudowano zespół budynków wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Sercem obiektu jest nowoczesna sala koncertowa na 650 miejsc spełniająca najwyższe światowe standardy akustyczne.

Szczegóły programu oraz bezpłatne bilety na koncerty są dostępne na stronie www.emanacje.pl.

Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym festiwalu. (PAP)

autor: Anna Pasek

hp/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL