Kultura i sztuka po 1989 roku

03.07.2016 aktualizacja 19.07.2016

Małopolskie: rozpoczyna się czwarta edycja Festiwalu Emanacje

40 koncertów kameralnych, symfonicznych, chóralnych, a także jazzowych odbędzie się w ramach 4. Festiwalu Emanacje, który rozpoczyna się w niedzielę. Wydarzenie organizowane jest przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

Jak poinformował przedstawiciel instytucji Wojciech Wąsowicz, festiwalowe koncerty będą się odbywać do września w najciekawszych i najpiękniejszych zakątkach Małopolski. „W myśl idei +emanowania+ i promieniowania z lusławickiego Centrum, tegoroczny festiwal po raz pierwszy przekroczy też granice Małopolski – goszcząc na Rynku w Krośnie” - zaznaczył.

Muzyka rozbrzmiewać będzie w różnych miejscach: od sal koncertowych, poprzez zamki, dwory i pałace, po unikalne, drewniane wnętrza niewielkich kościołów. Sercem przedsięwzięcia i centrum festiwalowym będzie Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

W niedzielę w Lusławicach podczas koncertu inaugurującego festiwal zagra zespół kameralny Filharmonii Berlińskiej – Scharoun Ensemble. Będzie to jednocześnie inauguracja kolejnej edycji programu mistrzowskiej edukacji muzycznej – Letnia Akademia Muzyki 2016 – prowadzonej i przygotowanej przez berlińskich muzyków w Lusławicach już po raz trzeci.

W mistrzowskim wykonaniu Scharoun Ensemble Berlin w niedzielny wieczór melomani usłyszą dwa arcydzieła kameralistyki: Kwintet klarnetowy A-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Oktet F-dur Franciszka Schuberta.

Jednocześnie w Dworze Karwacjanów w Gorlicach zaprezentują się rodzimi mistrzowie kameralistyki i uznani soliści: Szymon Krzeszowiec, Łukasz Błaszczyk, Bartłomiej Tełewiak w towarzystwie gości specjalnych: Piero Massy (altówka) i Roberto Traininiego (wiolonczela).

Tegoroczny festiwal po raz pierwszy przekroczy granice Małopolski – goszcząc na Rynku w Krośnie w kooperacji z Young Arts Festival & Masterclass. Po raz pierwszy odwiedzi również miasteczko Biecz we wschodniej Małopolsce. W ciągu wakacji muzycy zagrają też w Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej oraz Szczawnicy i Tuchowie. Stałymi punktami na koncertowej mapie są Zamek Królewski w Niepołomicach, Zamek w Wiśniczu, Kasztel w Szymbarku, Zamek Suski, drewniany Kościółek w Lipnicy Murowanej.

Wśród zaproszonych artystów znajdują się zarówno gwiazdy światowego formatu jak i artyści młodego pokolenia. Melomani usłyszą m.in.: laureatów Grammy – Youth Orchestra of the Americas i gitarzystę Davida Russella, Gautiera Capucon’a na wiolonczeli, zespół berlińskich filharmoników Scharoun Ensemble, Ensemble OPUS z Korei Południowej ze skrzypaczką So-Ock Kim. Z recitalami fortepianowymi wystąpią Ratimir Martinovic i Won-Sook Hur.

Zaprezentują się też najlepsi polscy kameraliści młodego pokolenia: Chopin Piano Quintet, Trio im. Wiłkomirskich, Duo Bojanowicz/Koziak, kwartet Diverso, czy Surrealistic Five – który prawykona w Lusławicach nowopowstały Kwintet fortepianowy Hanny Kulenty z jej gościnnym udziałem. Dla fanów muzyki jazzowej przygotowano koncert Adam Bałdycha z norweskim Helge Lien Trio oraz drugą edycję Konkursu Skrzypków Jazzowych im. Zbigniewa Seiferta w mistrzowskiej, międzynarodowej obsadzie.

Nazwa Festiwalu - Emanacje - nawiązuje do początków drogi twórczej patrona Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach i światowej sławy kompozytora związanego z Krakowem i Małopolską - Krzysztofa Pendereckiego. Kariera mistrza rozpoczęła się m.in. od potrójnego zwycięstwa w II Konkursie Młodych Kompozytorów Związku Kompozytorów Polskich w 1959 roku. Wśród trzech zwycięskich utworów znalazły się "Emanacje" - kompozycja na dwie orkiestry smyczkowe 25-letniego wówczas Krzysztofa Pendereckiego.

Wstęp na wszystkie koncerty Emanacji jest bezpłatny, a bilety można rezerwować za pośrednictwem strony www.emanacje.pl. (PAP)

rgr/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL