Malta Festival Poznań otrzymał międzynarodową nagrodę EFFE przyznawaną wydarzeniom wyznaczającym festiwalowe trendy w Europie. Jury spośród 760 wydarzeń wybrało 12 zwycięzców - Malta jest jedynym polskim festiwalem w gronie nagrodzonych.
O nagrodę międzynarodowego jury mogły się starać najważniejsze europejskie festiwale z 31 krajów, które w maju otrzymały znak Europe for Festivals, Festivals for Europe Label 2015-2016 (EFFE Label). Wyróżnione festiwale stały się wtedy członkami pierwszej edycji Platformy EFFE - pilotażowego programu Komisji Europejskiej, zainicjowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Festiwali.
Organizatorzy Malty przekazali w poniedziałek PAP, że jury uznało poznański festiwal „za najbardziej innowacyjny w Polsce: na początku prezentujący teatr, a od pięciu lat zapraszający czołowych artystów do kuratorowania programów wokół wybranych tematów i idei”.
Festiwal Malta w uzasadnieniu nagrody opisany został, jako: prezentujący najciekawsze zjawiska we współczesnej kulturze z całego świata i koprodukujący spektakle teatralne, a także inicjujący projekty z obszaru sztuk performatywnych, muzyki i sztuki społecznie zaangażowanej.
„Nagroda EFFE jest dla festiwalu Malta ogromnym wyróżnieniem i uznaniem dla kierunku jaki obraliśmy i zamierzamy kontynuować w kolejnych latach, łącząc programy międzynarodowy i włączający do działania lokalną społeczność” - powiedział PAP dyrektor Malta Festival Poznań Michał Merczyński.
„Cieszymy się tym bardziej, że reprezentujmy Polskę w gronie najlepszych europejskich festiwali, które z powodzeniem eksperymentują i proponują innowacyjne formaty programowe. Obchodząc w czerwcu tego roku 25-lecie festiwalu Malta ogłosiliśmy kuratorów i tematy przewodnie kolejnych trzech edycji festiwalu, pokazuje to, że myślimy o festiwalu jako zjawisku, które ma wizję swojego rozwoju, ale przede wszystkim jest ważną przestrzenią spotkania artystów i widzów w rozmowie o współczesnym świecie” – dodał.
EFFE Label otrzymały festiwale spełniają kryteria programu - oddanie sztuce, zaangażowanie społeczne oraz ukierunkowanie międzynarodowe i globalne. Znakiem mogło się pochwalić 29 festiwali z Polski takich jak m.in.: Wratislavia Cantans, Camerimage czy Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena.
Był to pierwsza edycja EFFE Awards przyznawanych pod auspicjami Komisji Europejskiej. Do ośmioosobowego jury Europejskie Stowarzyszenie Festiwali zaprosiło znane osobowości kultury. Wręczenie nagród odbyło się w niedzielę w Paryżu. (PAP)
pil/ agz/