Wybitny francuski muzyk i śpiewak, badacz muzyki dawnej Marcel Peres wystąpi w sobotę wieczór w Jarosławiu na XXII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej „Pieśń naszych korzeni”.
Artysta oraz towarzyszący mu polscy kantorzy wykonają w bazylice Matki Boskiej Bolesnej mszę wielkanocną z rękopisów zawierających starożytny, przedgregoriański wariant chorałowego śpiewu, który był praktykowany w rzymskich bazylikach pontyfikalnych od VII do XIII wieku.
„Repertuar ten jest zarówno oknem na inne śródziemnomorskie tradycje chrześcijańskiego śpiewu chorałowego: bizantyjską, koptyjską, syryjską, jak i kluczem do zrozumienia zagadnień ornamentacji chorału gregoriańskiego” – poinformował dyr. artystyczny festiwalu Maciej Kaziński.
Koncert będzie poświęcony pamięci zmarłego w tym roku Lycourgosa Angelopoulosa, który związany był z jarosławskim festiwalem. Kaziński wyjaśnił, że Angelopoulos przyczynił się do „odkrycia wartości chorału starorzymskiego, zrozumienia jego specyfiki oraz przywrócenia go praktyce” .
Przed wieczornym koncertem, w sobotnie popołudnie, w cerkwi greckokatolickiej uczestnicy warsztatów chóru festiwalowego, które prowadził kantor i kierownik chóru Ormiańskiej Katedry we Lwowie Andrij Szkrabiuk, znawca muzyczno-liturgicznych tradycji i form Kościołów Wschodu, wspólnie odprawią mszę.
W jej czasie profesjonalni kantorzy i publiczność wspólnie wykonają liturgię św. Jana Chryzostoma, która jest jedną z podstawowych, codziennych części eucharystii Kościoła wschodniego obrządku. Wykonanie tej liturgii ćwiczyli od początku trwania festiwalu podczas warsztatów.
Marcel Peres - śpiewak, muzykolog, organista, kompozytor i światowej sławy autorytet w dziedzinie chorału gregoriańskiego jest jednym z pierwszych specjalistów w dziedzinie muzyki średniowiecznej. W 1982 r. założył - i do dziś prowadzi - zespół Organum, z którym dokonał wielu nagrań. Na jarosławskim festiwalu koncertował już kilkakrotnie. W swojej pracy artystycznej czerpie z dokonań z takich kultur jak grecka czy arabska.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej „Pieśń naszych korzeni” rozpoczął się w minioną niedzielę wieczorem i potrwa do niedzieli, 24 sierpnia, gdy zakończy się poranną uroczystą mszą świętą gregoriańską. Tematem tegorocznej edycji festiwalu jest msza jako podstawowa forma muzyczna, która była i nadal jest „zmieniającym się poprzez wieki, kraje i środowiska wehikułem treści podstawowych dla ludzkiej egzystencji”.
W ramach festiwalu przewidziano łącznie 8 koncertów. Odbywają się one w świątyniach Jarosławia, zazwyczaj wieczorami, ale w programie znalazł się też jeden koncert nocny. Występują w nich artyści z Polski, Belgii, Włoch, Francji, Węgier, Słowacji i Czech.
Każdego dnia festiwalu odbywają się też warsztaty chorału gregoriańskiego, seminaria z udziałem artystów biorących udział w festiwalu oraz tańce przy muzyce tradycyjnej w Klubie Festiwalowym.
Jarosławski Festiwal Muzyki Dawnej odbywa się od 1993 roku. Jest jednym z nielicznych tego typu imprez w Europie. Odbywa się zawsze w sierpniu. Specjalnie opracowane programy koncertowe wykonywane są w zabytkowych kościołach Jarosławia, które – jak podkreślają organizatorzy – są świadectwem dawnego splendoru i historycznej wagi miasta, jak również jego wieloetniczności, różnorodności wyznań i obrządków. Natomiast sam festiwal nawiązuje do tradycji XVI i XVII-wiecznych jarmarków kupieckich i wielokulturowości miasta.
Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie „Muzyka Dawna”, które powstało w Jarosławiu w 1995 roku. Tworzą je przede wszystkim uczniowie szkół średnich i studenci. Obok innych działań Stowarzyszenie koncentruje się głównie na prowadzeniu całorocznych warsztatów muzyki dawnej, kursów i koncertów oraz na organizowaniu corocznego festiwalu.(PAP)
api/ mlu/