Tablica z fragmentem wiersza „Nieśmiertelnienie” Marcina Świetlickiego została w piątek odsłonięta w Alei Pisarzy przy bibliotece "Galeria Książki" w Oświęcimiu. Cytat osobiście zaproponował wyróżniony autor – powiedziała wiceszefowa placówki Mariola Talewicz.
Tablica została wkomponowana w trotuar przed biblioteką. Cytat: „Więc dzisiaj nie ma śmierci, dobrze” pochodzi z tomiku „Czynny do odwołania", który ukazał się w 2001 r.
Zdaniem Tomasza Kunza z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który poprowadził w oświęcimskiej bibliotece spotkanie z poetą, minął już czas często gorących i zażartych sporów o artystyczną rangę i wartość twórczości Świetlickiego. „Jest poetą uznanym i nagradzanym. (…) Nie sposób już dzisiaj kwestionować tego, że (…) ma zapewnione trwałe miejsce nie tylko w historii najnowszej poezji polskiej, ale w historii polskiej poezji w ogóle, że jego wiersze stały się częścią polskiej tradycji literackiej” – podkreślił.
Dotychczas swoje tablice odsłonili Ewa Lipska, Zofia Posmysz, Andrzej Stasiuk, Marek Bieńczyk i Janusz Głowacki. Kolejne zostaną odsłonięte w przyszłym roku. Idea Alei nawiązuje do popularnych tego typu inicjatyw na całym świecie, ale w odróżnieniu od nich dowartościowuje sztukę słowa, która ma najwyższą wartość kulturową. Jak wyjaśniła Talewicz, wielkość pisarzy nie sprowadza się do doraźnej aktualności, lecz ich dzieła pozostają na długo w pamięci czytelników.
Marcin Świetlicki (ur. 24 grudnia 1961 r.) jest poetą, wokalistą i autorem kryminałów. Debiutował tomikiem "Zimne kraje" (1992), choć jeszcze przed tym wydarzeniem, po publikacjach w "Tygodniku Literackim" i "Po prostu", został uznany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli młodego pokolenia poetów początku lat 90. Wydał kilkanaście tomików. Jest też autorem powieści.
W 1992 r. założył zespół muzyczny Świetliki, który tworzył tło dla melorecytacji jego wierszy. W pierwszym występie uczestniczyli Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. Wystąpił także w filmie. (PAP)
szf/ jbr/