Wokalistka jazzowa Maria Namysłowska-Rumińska przedstawi projekt muzyczny Pamaruna podczas piątkowego koncertu w Warszawie. Składają się na niego m.in. piosenki autorskie inspirowane folkiem.
"Pamaruna to duet z udziałem multiinstrumentalistki Patrycji Betley i moim. Prezentujemy muzykę w wydaniu akustycznym i - co jest dla nas nowością - elektronicznym" - powiedziała PAP wokalistka Maria Namysłowska-Rumińska. "Śpiewamy piosenki autorskie inspirowane: muzyką celtycką, warmińską i z Mazowsza. Niektóre pieśni wykonujemy w gwarze warmińskiej" - dodała Namysłowska-Rumińska.
Artystki wykorzystują w swoim projekcie m.in. znane słuchaczom z koncertów zespołu Shanon melodeon, czyli akordeon diatoniczny, kości, ale też bardziej związane z rodzimą muzyką - bębenek polski i baraban. Na instrumentarium elektroniczne składają się m.in. lupery, samplery, przetworniki głosowe, keyboard i komputery.
"Nasz koncert odbywa się 8 marca, będą zatem w nim wątki kobiece pod hasłem +Dzień kobiet bez goździka i bez pończoch+" - powiedziałą Namysłowska--Rumińska. "Przedstawimy wokalno-instrumentalno-anegdotyczną improwizowaną opowieść o kobietach i ich losach na przestrzeni dziejów. Przypomnimy, że na przykład w X wieku Europą rządziły kobiety. Będą też bardziej współczesne konteksty tej opowieści. +Pamaruna+ nie boi się ostrych słów, nie ucieka od odważnych myśli i nazywa rzeczy po swojemu" - dodała wokalistka.
Projekt tworzy - jak zaznaczyła Namysłowska - grupa sześciu kobiet: obok duetu wokalistek są to reżyserka Ula Kijak, graficzka Magdalena Gach, scenografka Kamila Moroz oraz impresario Agata Kuźnicka.
Maria Rumińska to wokalistka, kompozytorka, autorka projektów muzycznych. Od ponad 10 lat jest obecna na scenie muzycznej. Jest też autorką muzyki oraz opracowań muzycznych do ok. 30 spektakli teatralnych, a także muzykiem sesyjnym wykonującym partie instrumentalne i wokalne. Od 2007 r. należy do zespołu muzyki celtyckiej Shannon, a od 2013 r. współtworzy również wariant z orkiestrą kameralną - Celtic Rivers Orchestra (orkiestracja - Zbigniew Namysłowski), w których gra na melodeonie, śpiewa oraz aranżuje. W 2009 r. wraz z mężem założyła zespół wykonujący pieśni w wymarłej gwarze warmińskiej Hoboud.
Od 2017 r. współtworzy z Patrycją Betley duet wokalno-instrumentalny Pamaruna. Na repertuar duetu składają się autorskie kompozycje Marii Rumińskiej oraz aranżacje piosenek folkowych w gwarze warmińskiej. Wraz z zespołem Shannon brała udział w nagraniach muzyki Grzegorza Turnaua do spektaklu "Podróże Guliwera" w reż. J. Kiliana w Teatrze Polskim w Warszawie. Uczestniczy niemal co roku w Jazz Campingu Kalatówki. Jest córką saksofonisty i kompozytora Zbigniewa Namysłowskiego i siostrą puzonisty Jacka Namysłowskiego.
Patrycja Betley-Napierała związana jest z zespołem Same Suki. Nazwa pochodzi od suki biłgorajskiej – staropolskiego instrumentu smyczkowego. Same Suki to powstała w 2012 r. kobieca formacja folkowa grająca muzykę kobiet z miasta inspirowaną muzyką ludową. Zespół wykorzystuje w niekonwencjonalny sposób tradycyjne instrumenty akustyczne, takie jak suka biłgorajska, fidel płocka, cajon, bendir, lira grecka, rebab turecki czy wiolonczela.
Koncert odbędzie się w piątek na Lawendowej Scenie we Flora Caffe w Warszawie. (PAP)
autor: Anna Bernat
abe/ agz