Kultura i sztuka po 1989 roku

09.04.2018

Mariusz Treliński laureatem Opera Awards w kategorii najlepszy reżyser

Mariusz Treliński. Fot. PAP/M. Kmieciński Mariusz Treliński. Fot. PAP/M. Kmieciński

Mariusz Treliński otrzymał nagrodę International Opera Awards w kategorii najlepszy reżyser. Odznaczenie przyznano podczas gali, która odbyła się w poniedziałek w londyńskim teatrze Coliseum.

Treliński wygrał m.in. z reżyserami związanymi z niemiecką i brytyjską sceną operową, takimi jak: David Boesch, David Hermann, Tobias Kratzer, David McVicar i Lydia Steier.

"Traktujemy operę bardzo poważnie. Ten gatunek sztuki może zmienić świat" - powiedział Treliński odbierając nagrodę.

Nagrody przyznawane są przez międzynarodowe jury składające się z dwudziestu ośmiu krytyków muzycznych i mecenasów sztuki. Przewodniczącym jury jest John Allison, redaktor naczelny magazynu "Opera" publikujący również w "The Daily Telegraph". Polskę reprezentował srektor Teatru Wielkiego-Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski.

International Opera Awards pierwszy raz zostały przyznane w 2012 r. Twórcą konkursu jest filantrop, miłośnik opery, przedsiębiorca Harry Hyman.

Mariusz Treliński - reżyser filmowy, operowy i teatralny - urodził się 28 marca 1962 roku w Warszawie. Ukończył Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej. Jego debiut operowy przypadł na rok 1996, kiedy na zamówienie Festiwalu „Warszawska Jesień” wyreżyserował operę Elżbiety Sikory "Wyrywacz serc według prozy Borisa Viana", wystawioną później w paryskim Centre Pompidou.

W 1999 roku na scenie Opery Narodowej odbyła się premiera jego głośnej inscenizacji "Madame Butterfly" Pucciniego. Spektakl zaprezentowany w Waszyngtonie, Petersburgu, Walencji i Tel Awiwie rozpoczął światową karierę reżysera. „To jeden z najpiękniejszych spektakli, jakie kiedykolwiek widziałem w życiu” – tak skomentował Madame sam Placido Domingo.

Działający w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej od prawie 20 lat artysta pokazuje regularnie swoje dzieła na niemalże wszystkich kontynentach. Doceniany za nowoczesne inscenizacje zapraszany jest przez najważniejsze teatry operowe: nowojorską Metropolitan Opera, berlińską Staatsoper, brukselską La Monnaie, petersburski Teatr Maryjski, Welsh National Opera w Cardiff, Washington Opera czy Festiwal w Baden-Baden i w Aix en Provence.

Najbliższa premiera (13 maja) Mariusza Trelińskiego to opera "Ognisty anioł" Prokofiewa, do której trwają próby w Operze Narodowej.(PAP)

oloz/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL