Kultura i sztuka po 1989 roku

09.07.2019

Mark Knopfler zaśpiewa „Money for Nothing” w środę w Krakowie i w czwartek w Gdańsku

Lider zespołu Dire Straits, wokalista i gitarzysta Mark Knopfler, da w Polsce dwa koncerty. W Krakowie w środę i Gdańsku w czwartek zagra największy przebój Dire Straits „Money for Nothing” oraz piosenki z solowych płyt.

Mark Knopfler przyjeżdża do Polski w ramach promocji albumu "Down the Road Wherever". To dziewiąty solowy krążek muzyka. Wypełnił go zestawem rockowo-folkowych piosenek, w których nie brakuje tego, z czego Knopfler słynie - solówek na gitarze.

Od kilku miesięcy Knopfler gra te piosenki na trasie koncertowej. Ale w koncertowej setliście znalazły się także przeboje Dire Straits (zespołu, który Mark założył wraz z bratem Davidem w 1977 r.), w tym z najsłynniejszej płyty "Brothers in Arms".

CZYTAJ TAKŻE

Płyta wydana w 1985 r. została nagrodzona Brit Awards i Grammy, w samych Stanach Zjednoczonych sprzedała się w niemal 10 mln. egzemplarzy. Duża w tym zasługa przebojów "Walk of Life", "Your Latest Trick", "So Far Away" i przede wszystkim "Money for Nothing", w którym gościnnie zaśpiewał Sting. Powstał do niego animowany teledysk, który w połowie lat 80. był jednym z najczęściej puszczanych klipów w MTV.

Po trasie koncertowej promującej "Brothers in Arms" Mark Knopfler zawiesił działalność zespołu. Reaktywował go na początku lat 90., by ostatecznie rozwiązać w 1995 r. Od tego czasu skupił się na karierze solowej.

Knopfler produkował też płyty innym artystom – m.in. Tinie Turner i Bobowi Dylanowi – pisał także muzykę do filmów, w tym Local Hero, The Princess Bride i Altamira.

Knopfler produkował też płyty innym artystom – m.in. Tinie Turner i Bobowi Dylanowi – pisał także muzykę do filmów, w tym "Local Hero", "The Princess Bride" i "Altamira".

W 1999 r. Knopfler został Oficerem Orderu Imperium Brytyjskiego.

Jego imieniem nazwano dinozaura żyjącego na Madagaskarze w późnej kredzie. Odkryty w 2001 r. dinozaur został nazwany Masjakazaur Knopfleri.

Jest magistrem anglistyki Uniwersytetu w Leeds, zanim został muzykiem pracował jako dziennikarz.

Urodzony w 1949 r. w Glasgow Knopfler, choć jest leworęczny, gra na gitarze prawą ręką. Nie używa kostki, gra palcami.

Urodzony w 1949 r. w Glasgow Knopfler, choć jest leworęczny, gra na gitarze prawą ręką. Nie używa kostki, gra palcami.

Do Polski Mark Knopfler przyjedzie z grupą znakomitych muzyków, którzy towarzyszą mu od ponad dwóch dekad. Tak jak na płycie, na koncertach obok gitar, można usłyszeć trąbkę, saksofon, skrzypce i fortepian.

"Moje piosenki są stworzone do wykonywania na żywo. Kocham cały proces pisania ich samemu i nagrywania ich potem wraz z zespołem, ale ostatecznie najlepszą częścią jest wykonywanie ich na żywo dla publiczności. Lubię całe to zamieszanie - podróżowanie z miasta do miasta i interakcje z tą grupą muzyków - to totalna przyjemność. Naprawdę bardzo na to czekam" – powiedział Knopfler.

W środę Mark Knopfler wystąpi w Taruon Arenie Kraków, a dzień później w Ergo Arenie na granicy Gdańska i Sopotu. (PAP)

Wojciech Przylipiak

wbp/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL