Kultura i sztuka po 1989 roku

19.10.2018

Mazowiecki Jazz Jam - koncert pianisty Sławka Jaskułke

Sławek Jaskułke. Źródło: Wikimedia Commons Sławek Jaskułke. Źródło: Wikimedia Commons

Sławek Jaskułke, znakomity pianista jazzowy wystąpi w piątek 19 października sali widowiskowej w ratuszu w Legionowie w ramach Mazowieckiego Jazz Jamu. Muzyk zagra utwory ze swojej ostatniej płyty „Komeda Recomposed”.

Sławek Jaskułke to jeden z najbardziej oryginalnych i "niepokornych" artystów młodego polskiego jazzu – jak artystę określa krytyk muzyczny Bogdan Chmura. Do nagrania albumu "Komeda Recomposed" doszło w 2016 r. z inicjatywy łódzkiego festiwalu Letnia Akademia Jazzu. Jest to nowatorskie, śmiałe spojrzenie na twórczość Krzysztofa Komedy, jednej z najważniejszych postaci polskiego jazzu.

Do realizacji swojego przedsięwzięcia Sławek Jaskułke zaangażował młodych muzyków trójmiejskiej sceny jazzowej: Piotra Chęckiego, Michała Ciesielskiego, Emila Miszka oraz Romana Ślefarskiego i Piotra Kułakowskiego. Prezentacja projektu Komeda Recomposed odbyła się podczas IX edycji Letniej Akademii Jazzu i została entuzjastycznie przyjęta przez fanów i krytyków.

Obecnie muzyk podczas koncertów w Polsce i zagranicą wykonuje kompozycje z tego albumu.

Sławek Jaskułke (rocznik 1979) to polski pianista jazzowy, improwizator, kompozytor muzyki fortepianowej, orkiestrowej, teatralnej i filmowej. Absolwent Katedry Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Koncertował i nagrywał ze Zbigniewem Namysłowskim (jest członkiem jego Kwintetu), Wojtkiem Staroniewiczem, Jackiem Kochanem, Przemkiem Dyakowskim, Krzesimirem Dębskim, Michałem Urbaniakiem, Piotrem Wojtasikiem, Adamem Pierończykiem, Piotrem Wyleżołem, a także z Davidem Murrayem (wspólna trasa koncertowa 2003), Davidem "Fuzz" Fiuczynskim, Erikiem Vloeimansem, Garthem Stevensonem, Peterem Cancurą, Franzem Hautzingerem.

Pianista ma za sobą występy na największych scenach muzycznych i festiwalach jazzowych, m.in.: Berlin Jazz Fest, North Sea Jazz Festival, Red Sea Jazz Festival, Symphony Hall w Chicago, Carnegie Hall w Nowym Jorku, International Performing Arts Center w Moskwie. Koncertował w kilkudziesięciu krajach i na niemal wszystkich kontynentach. W 2006 roku reprezentował Polskę na festiwalu Music Beyond Borders w Hongkongu, co zaowocowało wydaniem solowej płyty "Jaskułke - Hong Kong". W czerwcu 2013 wziął udział w Festiwalu Kultury Polskiej "Corso Polonia" w Rzymie. W lipcu 2012 roku wystąpił solo w słynnych Ogrodach Luksemburskich w Paryżu.

Jest twórcą projektu "Chopin na pięć fortepianów" prezentowanego premierowo na Światowej Wystawie EXPO 2010 w Shanghaju. Jesienią 2011 roku projekt prezentowany był na scenie Forbidden City Concert Hall Beijing (Sala Koncertowa Zakazanego Miasta w Pekinie) oraz Nanyang Academy of Fine Arts w Singapurze. Specjalny cykl koncertów miał miejsce podczas spotkań w ramach Przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej dla ministerstw: Spraw Zagranicznych, Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Zdrowia.

Muzyk odnosi sukcesy w Japonii - jesienią 2016 roku Sławek został zaproszony przez Instytut Polski w Tokio oraz firmę Core Port do Japonii. Na początku grudnia 2016 r. odbyły się dwa koncerty w Tokio – jeden w siedzibie Ambasady Polskiej, a drugi w klubie Kakululu. W marcu 2017 r. muzyk otrzymał zaproszenie do udziału w festiwalu pianistów solowych Piano Era 2017 Japan. Festiwal odbywa się co dwa lata. Każda edycja trwa dwa dni, podczas których prezentowane są współczesne trendy w światowej muzyce jazzowej i improwizowanej. Sławek Jaskułke zagrał na tym festiwalu 26 listopada 2017r. w tokijskiej Meguro Persimmon Great Hall. Tylko w dniu koncertu sprzedano kilkaset płyt artysty, a występ Sławka okrzyknięto najciekawszym wydarzeniem całego festiwalu.

"Granie w innej, odległej od naszej kulturze, w świecie innych wartości, odmiennych tradycji muzycznych stwarza szczególną sytuację, w której nie rezygnując z siebie warto otworzyć się na inny świat – komentował dla PAP japońskie koncerty Jaskułke. – Japońska publiczność docenia przestrzeń w muzyce, a nawet ciszę" – dodał.

Album "Komeda Recomposed" miał także swoją japońską premierę 20 czerwca 2018 r. Polska premiera odbyła się w lipcu 208 r. Płyta była prezentowana m.in. podczas koncertu Z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia Katowice; w warszawskim klubie 12on14, w Polskim Radiu Gdańsk – była to transmisja na żywo – na Festiwalu Jazz Jantar oraz podczas Festiwalu Królewskie Arkady Sztuki. (PAP)

abe/ pś/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL