Wystawa i międzynarodowy kongres naukowy w Sankt Petersburgu to wydarzenia przygotowywane przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie na Sezon Polski w Rosji w 2015 r.
„Wystawa będzie poświęcona przede wszystkim Polakom w Petersburgu, ale także bogatym związkom polsko-rosyjskim w historii. Chcemy opowiedzieć m.in. o polsko – rosyjskich związkach artystycznych i pokazać Rosjanom, jaka część ich spuścizny kulturowej jest współtworzona przez Polaków obecnych w ciągu trzech stuleci istnienia tego miasta” - mówiła w czwartek PAP podsekretarz stanu w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego prof. Małgorzata Omilanowska. Jak dodała w Petersburgu kształciło się wielu polskich architektów, którzy mieli wpływ na wygląd tego i innych rosyjskich miast.
„Myślimy o tym, by wystawie towarzyszył przygotowany wspólnie przez Polaków i Rosjan program edukacyjny skierowany do różnych grup wiekowych, który pogłębiałby wiedzę o obecności Polaków w Rosji i relacjach polsko-rosyjskich” – dodała.
„Wystawa będzie poświęcona przede wszystkim Polakom w Petersburgu, ale także bogatym związkom polsko-rosyjskim w historii. Chcemy opowiedzieć m.in. o polsko – rosyjskich związkach artystycznych i pokazać Rosjanom, jaka część ich spuścizny kulturowej jest współtworzona przez Polaków obecnych w ciągu trzech stuleci istnienia tego miasta” - mówiła PAP podsekretarz stanu w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego prof. Małgorzata Omilanowska.
W 2015 r. w Sankt Petersburgu planowany jest otwarty dla publiczności kongres z udziałem historyków, archiwistów, historyków sztuki poświęcony obecności Polaków nad Newą.
Dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury prof. Jacek Purchla podkreśla, że projekt „Polska i Petersburg” ma służyć pokazaniu wielowątkowych związków pomiędzy Polakami i Rosjanami i wzajemnych wpływów, których symbolem jest do dzisiaj Sankt Petersburg.
„Chcemy z kolekcji polskich i rosyjskich wydobyć na tę wystawę eksponaty, które mogą być odkryciem. Choćby w Rosyjskim Państwowym Archiwum Historycznym w Petersburgu, słabo do tej pory eksplorowanym przez polskich badaczy, znajdują się interesujące plany architektoniczne Warszawy” – powiedział PAP Purchla. „Wątków we wzajemnych relacjach jest bardzo wiele i w tym tkwi trudność przygotowań, ale też wyzwanie. Cieszę się, że nasze Centrum zostało poproszone o sprostanie temu zdaniu” – dodał.
Prof. Purchla ma nadzieję, że jednym z efektów programu będzie opracowanie „Encyklopedii polskiego Petersburga”, a przede wszystkim zacieśnienie współpracy badaczy z obu krajów nad naszą wspólną pamięcią.
W czwartek w Krakowie spotkali się przedstawiciele ministerstwa kultury, ministerstwa spraw zagranicznych oraz instytucji muzealnych i archiwalnych z Polski i Rosji, zainteresowanych udziałem w projekcie „Polska i Petersburg”. Podczas obrad, które mają charakter zamknięty omówiona zostanie m.in. wstępna koncepcja wystawy oraz harmonogramu prac w 2014 r.
Głównym rosyjskim partnerem programu „Polska i Petersburg” jest Międzynarodowa Fundacja Charytatywna im. Dimitra Lichaczowa.
Rok Polski w Rosji 2015 będzie obejmował zarówno promocję polskiego biznesu, nawiązanie kontaktów między polskimi i rosyjskimi firmami, jak i wydarzenia kulturalne. Część wydarzeń zostanie przygotowana przez samorządy, które mają umowy partnerskie z miastami rosyjskimi, a także przez organizacje społeczne i pozarządowe.
Przygotowania do Roku Polski w Rosji koordynuje MSZ.(PAP)
wos/ abe/ dym/