Warsztaty literackie, sesje naukowe i spotkania z pisarzami - to niektóre z wydarzeń tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który we wtorek rozpocznie się we Wrocławiu. W tym roku program festiwalu zdominuje postać Agathy Christie.
W ramach festiwalu zostanie przyznana Nagroda Wielkiego Kalibru. Otrzyma ją autor najlepszej powieści kryminalnej, która została wydana w roku poprzedzającym przyznanie wyróżnienia. W 2004 r. jako pierwszy Nagrodę Wielkiego Kalibru otrzymał Marek Krajewski za powieść „Koniec świata w Breslau”. Nagrodę - 25 tys. zł - ufundował prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.
Do tegorocznej edycji zostało nominowanych siedem książek: „Pochłaniacz” Katarzyny Bondy, „Przejęcie” Wojciecha Chmielarza, „Martwe popołudnie” Mariusza Czubaja, „Błyskawiczna wypłata” Ryszarda Ćwirleja, „Gniew” Zygmunta Miłoszewskiego, „Z ostatniej chwili” Małgorzaty Sobieszczańskiej oraz „Kwestja krwi” Marcina Wrońskiego.
Międzynarodowy Festiwal Kryminału, odbywający się w tym roku po raz dwunasty, to największą impreza w Polsce promująca kryminał jako gatunek literacki. Jak powiedział PAP dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, Ireneusz Grin przez kilkanaście lat trwania tej imprezy udało się w Polsce stworzyć grupę fanów literatury kryminalnej i sensacyjnej, podobną do tej, którą tworzą czytelnicy fantasy.
„Ta grupa jest co prawda mniejsza, niż rzesza miłośników fantasy. Jednak na przestrzeni tych kilkunastu lat udało się zdjąć z kryminału odium literatury drugorzędnej. Jestem też zdania, że promocja literatury kryminalnej przyczynia się do wzrostu czytelnictwa w Polsce w ogóle” - powiedział Grin.
Jak podkreślił, jednym z najważniejszych elementów festiwalu jest Nagroda Wielkiego Kalibru. „Oprócz najlepszej książki kryminalnej roku poprzedzającego edycję imprezy, co roku przyznajemy również Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za za całokształt twórczości. W tym roku dostanie ją doskonały szwedzki pisarz Hakana Nessera” - zaznaczył Grin.
Program tegorocznej edycji obfituje w wydarzenia poświęcone postaci i twórczości Agathy Christie, w związku z przypadającą w tym roku 125. rocznicą urodzin pisarki. „Królowej kryminału” poświęcona będzie m.in. sesja naukowa „Detektywi, zbrodniarze i tajemnica zamkniętego pokoju, czyli na tropie topiki kryminału” oraz panel dyskusyjny „A jak Agatha”.
Nieodłącznym elementem festiwalu są spotkania czytelników z twórcami gatunku. W tym roku oprócz pisarzy z polskie do Wrocławia przyjadą m.in. David Hewson, angielski autor kryminałów i thrillerów, m.in. bestsellerowej serii „Dochodzenie”, czy meksykański pisarz Martin Solares, autor powieści „Czarne minuty”.
W programie festiwalu, oprócz wykładów prowadzonych przez pisarzy i krytyków literackich, znalazły się również sesje naukowe z udziałem specjalistów, którzy na co dzień zajmują się zbrodniami – prokuratorów, inspektorów policji oraz medyków sądowych.
Nieodłączny elementem festiwalu są także warsztaty literackie, które powadzone są przez znanych twórców gatunku. Zaplanowano również blok wydarzeń adresowanych do dzieci.
Międzynarodowy Festiwal Kryminału odbędzie się w dniach 26-31 maja.(PAP)
pdo/ par/