Inne

03.11.2012 aktualizacja 19.07.2016

Międzynarodowy festiwal "Narracje" w Gdańsku

25 świetlnych prezentacji na fasadach budynków i innych obiektach złoży się na festiwal sztuk wizualnych "Narracje", który odbędzie się w Gdańsku 15-18 listopada. Podczas imprezy można będzie zobaczyć prace artystów z kilkunastu krajów z różnych części świata.

"Narracje" organizowane są w Gdańsku od 2009 r. W festiwalu biorą udział artyści posługujący się światłem. Na fasadach budynków i innych obiektach wyświetlają oni w wieczornej porze różnego rodzaju projekcje i świetlne instalacje.

Jak poinformował PAP Sławomir Czarnecki z Instytutu Kultury Miejskiej, która to instytucja jest jednym z organizatorów festiwalu, hasłem tegorocznych "Narracji" jest "Art thou gone, beloved ghost?" - cytat z wiersza "Phantasmagoria" Lewisa Carrolla, który organizatorzy przetłumaczyli jako "Czyś odeszła, ukochana zjawo?".

Prace, które złożą się na tegoroczną edycję "Narracji" mają swoją formą nawiązywać do prac powstałych przy zastosowaniu laterna magica, czyli najprostszych aparatów służących niegdyś do rzucania obrazu ze szklanych przeźroczy. Z kolei treścią prace mają przywoływać gdańskie zjawy – żyjące niegdyś lub wymyślone istoty związane w jakiś sposób z historią miasta.

Czarnecki wyjaśnił, że prace, które złożą się na tegoroczną edycję "Narracji" mają swoją formą nawiązywać do prac powstałych przy zastosowaniu laterna magica, czyli najprostszych aparatów służących niegdyś do rzucania obrazu ze szklanych przeźroczy. Z kolei treścią prace mają przywoływać gdańskie zjawy – żyjące niegdyś lub wymyślone istoty związane w jakiś sposób z historią miasta.

Wśród autorów tegorocznych prac znajdą się artyści pochodzący ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Meksyku, Belgii, Szwecji, Maroko, Francji, Niemiec, Kanady, Holandii, RPA, Izraela, Japonii, Szwajcarii i Polski.

Wyboru artystów w dużej mierze dokonał kurator tegorocznych "Narracji" - pochodzący z Kanady Steven Matijcio. Pracujący obecnie w Southeastern Center for Contemporary Art w Winston-Salem (Północna Karolina) w Stanach Zjednoczonych Matijcio w lutym zwyciężył konkurs na kuratora i od tego czasu kilkakrotnie odwiedzał Gdańsk uzgadniając z organizatorami oraz artystami szczegóły przedsięwzięcia.

W poprzednich edycjach festiwalu twórcy pokazywali swoje prace na Głównym Mieście, w ubiegłym roku - na Dolnym Mieście. W tym roku, miejscem imprezy, która odbędzie się w dniach 15-18 listopada, będą wyłączone z produkcji tereny Stoczni Gdańskiej oraz Stare Miasto.

Miejscem projekcji będą m.in. fasady budynków Stoczni Cesarskiej, dach kościoła św. Bartłomieja czy znane z "Blaszanego Bębenka" podwórze wewnętrzne Poczty Polskiej. Prace oglądać będzie można każdego dnia festiwalu między godz. 17 a północą. Instalacje zwiedzać można będzie samodzielnie lub z przewodnikami.

Nadzór artystyczny nad trzema poprzednimi edycjami festiwalu "Narracje" sprawowała Bettina Pelz z Niemiec. Organizatorzy imprezy ogłosili już międzynarodowy konkurs na kuratora kolejnej – przyszłorocznej edycji "Narracji". Oprócz Instytutu Kultury Miejskiej organizatorami "Narracji" są Gdańska Galeria Miejska i Urzędu Miejski w Gdańsku. (PAP)

aks/ eaw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL