Brytyjski reżyser teatralny Chris Baldwin, jeden z dziewięciu kuratorów programu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. chce, aby dawni i obecni mieszkańcy miasta opowiedzieli swoje historie.
Na piątkowej konferencji prasowej Baldwin, który jest kuratorem odpowiedzialnym w projekcie ESK za sztukę performance, nie chciał podawać szczegółów, ponieważ na opracowanie dokładnej koncepcji ma jeszcze czas do końca tego roku.
Zaznaczył jednak, że ma taki pomysł, aby historię Wrocławia opowiedzieli sami wrocławianie. Ta historia mówiona "ma połączyć obecnych i byłych mieszkańców. Pomoże określić, czym to miasto było kiedyś, czym jest obecnie, ale najważniejsze, jakim miastem będzie w przyszłości. Ten dialog pomiędzy mieszkańcami będzie centrum wydarzenia, które chcę przygotować. Pozwoli pokazać historię tego miasta całemu światu” – powiedział Baldwin.
Kurator i performer podkreślił, że opowieści obejmą też okres, gdy Wrocław był jeszcze niemieckim Breslau, ale w opowiadaniu o mieście mają się liczyć nie tylko wspomnienia, lecz także wizja przyszłości. Dlatego chce, by w projekcie brali udział nie tylko profesjonalni artyści, lecz przede wszystkim mieszkańcy miasta z różnych środowisk.
„Zaproszę do projektu obecnych mieszkańców, Niemców z Breslau, repatriantów, którzy zjawili się tutaj po 1945 r., ale zależy mi bardzo na udziale młodych ludzi, bo przecież we Wrocławiu jest ponad 130 tysięcy studentów” – dodał Baldwin.
Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz powiedział PAP, że brytyjskiemu artyście taka mobilizacja wrocławian powinna się udać.
„Gdy Marsylia była Europejską Stolicą Kultury to Chris Baldwin dosłownie wyprowadził tam ludzi na ulice, bo zorganizował nocny pochód w stronę światła. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie również pokazał, że skutecznie realizuje swe artystyczne wizje” - dodał Dutkiewicz.
Dziewięciu kuratorów pracuje nad przygotowaniem programu artystycznego Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Kalendarz wszystkich imprez zostanie ogłoszony w 2015 r.
Za projekty związane z operą odpowiada dyrektor Opery Wrocławskiej Ewa Michnik, za teatr - dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego Jarosław Fret, zaś za projekty filmowe - organizator festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty Roman Gutek.
Michał Bieniek, dyrektor Przeglądu Sztuki Survival, jest odpowiedzialny za sztuki plastyczne, dyrektor artystyczna Chóru Filharmonii Wrocławskiej Agnieszka Franków-Żelazny za muzykę, reżyser Chris Baldwin za sztukę performance, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Ireneusz Grin za literaturę, a architekt Zbigniew Maćków za projekty związane z architekturą.
Były dyrektor artystyczny Biura Festiwalowego Impart 2016 Krzysztof Czyżewski będzie kierował projektem "Deep Culture". To przedsięwzięcie, którego ideą jest stworzenie platformy współpracy pomiędzy artystami, aktywistami społecznymi, przedsiębiorcami oraz instytucjami miejskimi i pozarządowymi.
Efekty pracy kuratorów mają być cyklicznie przedstawiane na Kolegium Prezydenta ds. ESK.
Wrocław w 2016 r. obejmie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury wraz z hiszpańskim San Sebastian (stolica regionu Gipuzkoa w Autonomicznej Wspólnocie Baskijskiej).(PAP)