Kaliszanie zatańczą Walca Barbary z filmu „Noce i Dnie” na Głównym Rynku. To będzie uroczysta inauguracja kaliskich obchodów Roku Marii Dąbrowskiej.
W środę o godz. 13 na płycie Głównego Rynku przed ratuszem uczniowie kaliskich szkół oraz mieszkańcy zatańczą „Walca Barbary” Waldemara Kazaneckiego z filmu „Noce i dnie”. Do wspólnego tańca zapraszają prezydent Kalisza wraz ze szkołą tańca Sieraszewski Dance Studio. Współorganizatorem wydarzenia jest Powiat Kaliski.
Taniec zacznie się o godz. 13 ale próby zaplanowano już na godzinę 12. Do udziału zgłosiły się szkoły z Kalisza i regionu, słuchacze Uniwersytetu III Wieku, orkiestry z Liskowa i Mycielina oraz zespoły kultywujące tradycje ludowe: Brzezinianki, Liskowianki i Kalina z Blizanowa.
„Liczymy na dużą frekwencję, co z pewnością sprawi, że będzie to niezapomniane wydarzenie” – powiedział prezydent Krystian Kinastowski. Wydarzenie zainauguruje obchody ustanowionego przez kaliskich radnych Roku Marii Dąbrowskiej.
Maria Dąbrowska należy do grona Honorowych Obywateli Miasta Kalisza. W tym roku przypada 135. rocznica jej urodzin. W uzasadnieniu do uchwały wskazano, że Maria Dąbrowska wielokrotnie nawiązywała do okresu dzieciństwa spędzonego w Russowie k. Kalisza i lat szkolnych w tym mieście. Autorka "Nocy i dni" podkreślała również swój związek emocjonalny i kulturowy z Kaliszem. W opowiadaniach z cyklu "Uśmiech dzieciństwa" (1923) przedstawiła literacko przetworzony obraz najmłodszych lat w Russowie. "Ludzie stamtąd" (1926) nawiązywali do realiów życia russowskich robotników folwarcznych i chłopów. W powieści "Noce i dnie" (1932-34) znajduje się wiele wątków z dziejów rodzinnych autorki, a pod nazwami Serbinowa i Kalińca kryją się Russów i Kalisz. Bunt uczniów szkół kaliskich w 1905 roku został przedstawiony w opowiadaniu "Strajk szkolny".
W 1960 roku Maria Dąbrowska otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Kalisza. W 1971 roku, po wielu latach zabiegów, otwarto Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie. Placówka jest oddziałem Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. W 1997 roku nadano jej imię jednej z ulic Kalisza. Odniesienia do "Nocy i dni" można znaleźć m.in. w nazwie osiedla "Kaliniec" oraz ulicy Bogumiła i Barbary.
Z okazji roku Marii Dąbrowskiej zaplanowano cykl imprez kulturalnych, na które składają się wystawy, prelekcje, konkursy, literackie gry miejskie, prezentacje sceniczne czy projekcje filmowe. Na 6 października zaplanowano spotkanie z Dominiką Szumską, córką bratanka pisarki, główną spadkobierczynią i prezeską Fundacji Marii Dąbrowskiej. (PAP)
autorka: Ewa Bąkowska
bak/ aszw/