Kultura i sztuka 1945-1989

05.05.2014 aktualizacja 27.11.2017

Milion gości odwiedziło muzeum Arkadego Fiedlera

Arkady Fiedler. Fot. NAC Arkady Fiedler. Fot. NAC

Około miliona osób odwiedziło w ciągu minionych czterdziestu lat Muzeum-Pracownię Literacką Arkadego Fiedlera w Puszczykowie koło Poznania. W poniedziałek w muzeum otwarto wystawę fotografii dokumentujących cztery dekady jego istnienia.

Placówka rozpoczęła działalność w styczniu 1974 roku, w domu rodziny Fiedlerów. Na ekspozycję składają się egzotyczne przedmioty, pamiątki, okazy flory i fauny przywiezione z podróży przez Arkadego Fiedlera, a potem także przez jego potomków.

Jak powiedział w poniedziałek PAP syn pisarza, Arkady Radosław Fiedler, otwarcie wystawy inicjuje jubileuszowe obchody muzeum.

"Na kilkudziesięciu wybranych fotografiach widać, jak to muzeum się rozwijało. Dokumentują one powstawanie ekspozycji, pierwszych rzeźb stojących w naszym ogrodzie. Na zdjęciach widać naszego ojca, mamę, ale także nas, młodszych o 40 lat. Kolejne zdjęcia pokazują sprzymierzeńców muzeum, nasze kolejne projekty i przedsięwzięcia” – powiedział PAP Fiedler.

Jak wyjaśnił, decyzja o uruchomieniu muzeum – pracowni literackiej zapadła, gdy do Puszczykowa zaczęło przyjeżdżać coraz więcej osób chcących poznać znanego pisarza i podróżnika, oraz zobaczyć przedmioty przywiezione przez niego z dalekich stron.

Placówka rozpoczęła działalność w styczniu 1974 roku, w domu rodziny Fiedlerów. Na ekspozycję składają się egzotyczne przedmioty, pamiątki, okazy flory i fauny przywiezione z podróży przez Arkadego Fiedlera, a potem także przez jego potomków.

„Zaczynaliśmy od ekspozycji w trzech pomieszczeniach willi i od totemu indiańskiego stojącego w naszym ogrodzie. Nasze muzeum ma budzić wyobraźnię, rozpalać wśród młodych ciekawość świata i chęć podróżowania. Pełni też istotną rolę w upamiętnieniu dorobku literackiego ojca. Mamy wielką, zajmującą całą ścianę gablotę z jego książkami, tłumaczonymi na 23 języki świata” – powiedział.

Z biegiem lat równie ważnym co muzeum miejscem stał się okalający willę ogród, w którym zaczęły powstawać kopie posągów i budowli z różnych stron świata. Obecnie stoją tam m.in. pomnik indiańskiego wodza Szalonego Konia, replika posągu Buddy z Bamian, miniatura piramidy Cheopsa oraz naturalnej wielkości kopie statku Kolumba "Santa Maria" i hurricane'a, którym latali polscy piloci z Dywizjonu 303.

Po śmierci seniora rodu w 1985 roku, prowadzeniem placówki zajęły się rodziny obu synów. Pomieszczenia muzeum zorganizowano w kolejnych budynkach stojących na terenie posesji.

„Rzadko się zdarza, żeby gospodarze jakiegoś muzeum byli zarazem jego domownikami, tak się dzieje w naszym przypadku. Żyjemy na co dzień pośród rzeźb, masek, cudownych motyli i niezwykłych dzieł egzotycznej sztuki. Przyznam, że my, Fiedlerowie czasem sami czujemy się po trosze jak żywe eksponaty” – powiedział Arkady Fiedler.

Marek Fiedler przyznał, że mieszkanie w muzeum ma swoją specyfikę; nierzadko turyści zaglądają do prywatnych pokojów rodziny lub do kuchni pani domu.

„Muzeum zajmuje stopniowo kolejne pomieszczenia i domy należące do naszych rodzin. Ale my mieszkamy w muzeum od czterech dekad i przyzwyczailiśmy się do takiego życia. Nasi goście cenią fakt, że jesteśmy taką nietypową, rodzinną placówką. Ponadto gdyby nie było to muzeum rodzinne, taka placówka nie byłaby się w stanie utrzymać” – powiedział PAP Marek Fiedler.

W trakcie jubileuszowego roku w muzeum zaplanowano m.in. spotkania ze znanymi polskimi podróżnikami, koncerty i pokazy. Specjalną oprawę będzie miała tegoroczna uroczystość przyznania wręczanego w puszczykowskim muzeum Bursztynowego Motyla. To prestiżowa nagroda za najlepszą polską książkę o tematyce podróżniczej i krajoznawczej.

„26 maja Bursztynowego Motyla odbierze Bartek Sabela za książkę +Może (morze) wróci+, będącą dokumentacją jego wyprawy do Uzbekistanu i dawnego Morza Aralskiego, które praktycznie zupełnie zginęło” – poinformował w poniedziałek Arkady Fiedler.

W lipcu do muzeum ma przyjechać Krzysztof Kolumb – potomek podróżnika, którego kopia statku stoi przed puszczykowską willą.

W najbliższej przyszłości muzeum chce uruchomić prezentację zbiorów w internecie, niewykluczone też, że w muzealnych pomieszczeniach pojawią się ekrany z multimedialnymi prezentacjami. Planowana jest też wystawa poświęcona erotyce różnych kultur. W ogrodzie stanąć mają elementy związane z historią polskich Tatarów oraz kopia posągu Światowida ze Zbrucza.

Patron muzeum Arkady Fiedler (1894-1985) był znanym podróżnikiem i pisarzem. Odbył 30 wypraw, napisał 32 książki wydane w 23 językach i przeszło 10-milionowym nakładzie. Wśród nich są m.in. "Dywizjon 303", "Ryby śpiewają w Ukajali", "Orinoko", "Kanada pachnąca żywicą". (PAP)

rpo/ abe/ jbr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL