Milo Kurtis z Orkiestrą Naxos wystąpi w sobotę 22 listopada w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie w ramach festiwalu Jazz Jamboree 2014. Jak zapowiada muzyk, będzie to "wędrówka po muzycznych tradycjach świata".
W czasie sobotniego koncertu zespół zaprezentuje program z płyty „Podróż dookoła mózgu”, która ukazała się w maju tego roku. To nowy projekt Milo Kurtisa, łączący muzykę grecką i arabską z funky i muzyką klasyczną. Znalazły się tu też elementy jazzu i muzyki żydowskiej.
Jak powiedział PAP Kurtis, na Jazz Jamboree program koncertu zostanie rozszerzony. "Dodamy kilka ekstra utworów - zaznaczył muzyk - Zresztą każdy nasz koncert jest inny, ponieważ jest dużo improwizacji w tej muzyce, a poza tym wiele zależy od dnia, atmosfery, kontaktu z publicznością. Mam nadzieję, że w tej przepięknej sali Muzeum Historii Żydów Polskich koncert nam dobrze wypadnie i słuchaczy zainteresujemy muzyką, jaką teraz gramy".
Pomysłodawcę i założyciela Naxos krytycy muzyczni określają mianem niestrudzonego poszukiwacza nowych brzmień. "Moją ideą, którą chcę wyrazić w muzyce, jest pomieszanie różnych wpływów, choć dominantą jest kultura śródziemnomorska, ale grają muzycy z wielu krajów: z Jemenu, Syrii, Grecji, Izraela, no i oczywiście Polacy. Muzyka ta wywodzi się z kręgu kultury śródziemnomorskiej, a więc z naszych źródeł, z naszych korzeni, ale to dopiero pierwszy etap +wędrowania dookoła mózgu+ po muzycznych tradycjach świata. W kolejnej podróży udamy się dalej na Wschód, a jeszcze później będzie Tybet, Indie" - zapowiedział Kurtis.
Jak powiedział PAP Milo Kurtis, na Jazz Jamboree program koncertu zostanie rozszerzony. "Dodamy kilka ekstra utworów - zaznaczył muzyk - Zresztą każdy nasz koncert jest inny, ponieważ jest dużo improwizacji w tej muzyce, a poza tym wiele zależy od dnia, atmosfery, kontaktu z publicznością. Mam nadzieję, że w tej przepięknej sali Muzeum Historii Żydów Polskich koncert nam dobrze wypadnie i słuchaczy zainteresujemy muzyką, jaką teraz gramy".
Szefem muzycznym i organizatorem Naxos jest Kostek Joriadis. "Kostek jest szefem, a ja jestem szamanem - bardzo nie lubię określenia lider zespołu, a więc umówmy się, że jestem demiurgiem, co zresztą po grecku znaczy twórca" - zaznacza Kurtis. Autorami kompozycji Orkiestry Naxos są Joriadis, Kurtis i gitarzysta Apostolis Anthimos.
"Już sam skład naszego zespołu wskazuje na to, że muzyka Naxos to połączenie kultur: Europy, Bałkanów i Bliskiego Wschodu" - podkreśla Kurtis. Zespół koncertuje w dziewięcioosobowym składzie: Joriadis - syntezatory, śpiew; Rasm Al-Mashan - śpiew; Anthimos - gitara, bouzouki; Marcin Kania - saksofon; Piotr Olszewski - bas; Dominik Jaske - perkusja; Adeb Chamoun oraz Adam Rozenman - instrumenty perkusyjne i Kurtis – klarnet, trombita i instrumenty perkusyjne. Artyści występują ubrani na czarno, Milo w białej, arabskiej galabii. Elementy wizualne towarzyszące koncertowi powodują, że występ Orkiestry Naxos to koncert i zarazem spektakl.
„+Podróż dookoła mózgu+ to najbardziej trafne określenie muzyki jaką wykonuje Orkiestra Naxos. Jazzowa improwizacja miesza się tu z etnicznym feelingiem. Cechą charakterystyczną zespołu jest inspiracja wynikająca z greckiego pochodzenia części muzyków – jest to międzykulturowe spotkanie różnych estetyk muzycznych" - podkreślają organizatorzy koncertu z Fundacji Jazz Jamboree.
Kurtis powiedział, że bardzo chętnie wystąpi na Jazz Jamboree. "Ostatni raz brałem udział w tym festiwalu 31 lat temu. Grałem wtedy z Osjanem i Donem Cherrym, amerykańskim trębaczem, jednym z głównych twórców free jazzu, a także gatunku nazwanego później world music" - dodał.
Milo Kurtis, Grek z pochodzenia, urodził się w 1951 r. w Zgorzelcu. Jest multiinstrumentalistą. Działalność artystyczną rozpoczął od występów z Grupą w Składzie na początku lat 70. Z tą formacją wystąpił m.in. na festiwalu Warszawska Jesień. W 1972 r. wraz z gitarzystą Wojciechem Waglewskim założył zespół Ya-Sou, czerpiący z tradycji muzyki folkowej i etnicznej. Od 1975 r. związany był z grupą Osjan, następnie - wraz z Markiem Jackowskim - założył formację Maanam. Grał w obu zespołach równolegle. Współpracował także m.in. z trębaczem Tomaszem Stańką.
Realizując z Orkiestrą Naxos, której nazwa pochodzi od greckiej wyspy, z której wywodzi się rodzina Milo Kurtisa, spotkanie wschodniej, orientalnej melodyki z stricte jazzowym aranżem i strukturą ma na koncie szereg bardzo dobrze przyjętych przez publiczność koncertów m.in. na festiwalach: Jazz na Starówce czy Róże Jazz Festiwal. (PAP)
abe/ jbr/