Kultura i sztuka po 1989 roku

20.09.2019 aktualizacja 21.09.2019

Minister kultury odznaczył Mariusza Pilawskiego Medalem Gloria Artis

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (L) wręczył Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” prezesowi Stowarzyszenia Komedia Łódzka Mariuszowi Pilawskiemu. Fot. PAP/R. Zawistowski Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (L) wręczył Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” prezesowi Stowarzyszenia Komedia Łódzka Mariuszowi Pilawskiemu. Fot. PAP/R. Zawistowski

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński odznaczył w piątek aktora i reżysera Mariusza Pilawskiego, związanego z Teatrem Małym, działającym od 2009 roku w łódzkiej Manufakturze, Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Wyróżnienie przyznano w uznaniu za "działalność teatralną w założonym w 2009 roku Teatrze Małym w Manufakturze oraz krzewienie idei teatru od 1982 roku". Szef resortu kultury wręczył je podczas uroczystej premiery "Antygony", która uświetniła 10-lecie istnienia tej prywatnej łódzkiej sceny.

W odczytanej laudacji wskazano, że Pilawski poprzez swoją działalność artystyczną przyczynił się do rozpowszechnienia idei teatru nowoczesnego, otwartego na widza dorosłego i młodzież szkolną. "Jego pasja przeprowadziła Teatr Mały przez bardzo trudne dni zmagania się z brakiem środków na tworzenie nowych przedsięwzięć. Stworzył teatr w świecie komercji, w galerii handlowej, dający ludziom rozrywkę i intelektualne przeżycia" – uzasadniono.

Szef resortu kultury, wręczając artyście odznaczenie podkreślił, że stworzył on prawdziwą instytucję kultury. "Stworzył pan instytucję, a instytucja to jest taka rzecz, która kreuje i utrwala wartości. Za to panu bardzo dziękujemy. To jest urzędowa czynność, ale pan Mariusz jest właśnie urzędem kultury w Łodzi" – powiedział Gliński.

W laudacji wskazano, że Mariusz Pilawski poprzez swoją działalność artystyczną przyczynił się do rozpowszechnienia idei teatru nowoczesnego, otwartego na widza dorosłego i młodzież szkolną. "Jego pasja przeprowadziła Teatr Mały przez bardzo trudne dni zmagania się z brakiem środków na tworzenie nowych przedsięwzięć. Stworzył teatr w świecie komercji, w galerii handlowej, dający ludziom rozrywkę i intelektualne przeżycia" – uzasadniono.

Jak dodał w rozmowie z dziennikarzami wicepremier, bardzo cieszy go fakt, że tego typu inicjatywy i stowarzyszenia kultury potrafią się utrzymać. "Dobrze, że są one wspierane przez wielu ludzi dobrej woli i instytucje" – mówił Gliński.

Pilawski, odbierając wyróżnienie, podkreślił, że jubileusz teatru nie byłby możliwy bez pomocy wielu osób. "Z tym medalem po Piotrkowskiej paradować nie będę, ale jego miniaturkę wepnę w ten mój najdroższy, jaki mam garnitur. Natomiast ten medal ofiaruję mojej mamie, która siedzi na widowni i mojej żonie Marzenie, z którą poznaliśmy się zaczynając budować ten teatr" – powiedział założyciel i dyrektor łódzkiego Teatru Małego.

Mariusz Pilawski jest absolwentem wydziału aktorskiego PWST w Warszawie. W swoim dorobku artystycznym ma ponad czterdzieści ról teatralnych i pięćdziesiąt ról oraz epizodów filmowych. Występował na scenach teatrów w Łodzi, Toruniu, Warszawie, Bydgoszczy, Tarnowie i Płocku. Wyreżyserował kilkadziesiąt spektakli, w tym wystawioną w piątek "Antygonę" Sofoklesa. Był także reżyserem dubbingu. Wielokrotnie współpracował z młodzieżą jako animator amatorskiego ruchu teatralnego. Jest założycielem i dyrektorem działającego na terenie łódzkiej Manufaktury Teatru Małego. Kieruje również Stowarzyszeniem Komedia Łódzka im. Ludwika Benoit. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL