Kilkanaście rozwiązań ustawowych, budowę sieci muzeów, połączenie MIIWŚ i Muzeum Westerplatte i projekt umożliwiający ściąganie abonamentu RTV zapowiedział wicepremier Piotr Gliński po spotkaniu z premier Beatą Szydło. Szefowa rządu oceniła, że MKiDN "bardzo aktywnie" prowadzi swoją politykę.
Na wtorkowej konferencji prasowej w KPRM premier Szydło zwróciła uwagę na inicjatywy ministerstwa upamiętniające wydarzenia historyczne, promowanie polskiej kultury zagranicą, dopominanie się o dobre imię Polski oraz tłumaczenie prawdy historycznej.
Premier Szydło oceniła, że resort kultury bardzo aktywnie prowadzi swoją politykę i wymieniła inicjatywy, które do tej pory nie były podejmowane przez ministerstwo, a które podjął minister Gliński. "Nowe inicjatywy, bardzo ważne, upamiętniające wydarzenia i bardzo istotne dla środowisk patriotycznych, wydarzenia pokazujące polską kulturę, ale też aktywna rola ministerstwa kultury zagranicą w promowaniu polskiej kultury, dopominaniu się o dobre imię Polski, tłumaczenie prawdy historycznej" - mówiła.
Oceniła, że resort kultury bardzo aktywnie prowadzi swoją politykę i wymieniła inicjatywy, które do tej pory nie były podejmowane przez ministerstwo, a które podjął minister Gliński. "Nowe inicjatywy, bardzo ważne, upamiętniające wydarzenia i bardzo istotne dla środowisk patriotycznych, wydarzenia pokazujące polską kulturę, ale też aktywna rola ministerstwa kultury zagranicą w promowaniu polskiej kultury, dopominaniu się o dobre imię Polski, tłumaczenie prawdy historycznej" - mówiła. "To nowy wymiar działalności resortu kultury, który odgrywa niezwykle istotną rolę w rządzie Prawa i Sprawiedliwości" - podkreśliła.
Jak zapowiedziała, 2017 rok to m.in. "kolejne nowe inicjatywy i przygotowanie się do 2018 roku, który będzie rokiem jubileuszowym" - w 2018 r. przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. "Rola Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest tutaj ogromna, bo to właśnie ministerstwo jest tutaj koordynatorem roku jubileuszowego. W ministerstwie został powołany pełnomocnik, który zajmuje się przygotowaniem tych obchodów" - przypomniała.
Premier zauważyła też, że w 2017 roku, po likwidacji Ministerstwa Skarbu, premier Gliński przejął nowe zadania. "W tej chwili spółki medialne zostały włączone pod nadzór ministra. To dużo pracy do zrealizowania. Wiecie państwo, że przygotowujemy propozycje legislacyjne i ustaliliśmy, że ten rok będzie poświęcony właśnie tym zadaniom" - dodała Szydło.
Gliński zapowiedział we wtorek połączenie Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. "Zgodnie z zapowiedzią, zgodnie z prawem, zgodnie także z postanowieniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, 1 lutego doprowadzimy do połączenia dwóch podobnie funkcjonujących, o podobnym zakresie, znajdujących się w tym samym miejscu, instytucji kultury dwóch Muzeów" - mówił.
Minister pytany o to, kiedy poznamy nazwisko nowego dyrektora połączonych placówek powiedział: "Poznamy je, jeżeli będzie zmiana po połączeniu instytucji". Minister kultury na pytanie, co stanie się z wystawą, która jest obecnie prezentowana w Muzeum, odpowiedział: "Wystawa nie jest jeszcze skończona".
We wtorek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie poinformował jednak, że wstrzymał decyzję o połączenie muzeów - do czasu prawomocnego rozpoznania zażalenia na decyzję resortu kultury. Zażalenie takie złożyły dyrekcja MIIWŚ i Rzecznik Praw Obywatelskich. Resort kultury - do momentu nadania tej depeszy - nie odniósł się do tej decyzji.
Szef resortu kultury poproszony został także o komentarz do zapowiedzi prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który zastanawia się nad wystąpieniem do sądu o zwrot darowizny podarowanej przez samorząd na budowę muzeum. "Ta darowizna została przekazana przez miasto Gdańsk na cele Muzeum II Wojny Światowej. MIIWŚ jest niezagrożone, dalej będzie w Gdańsku funkcjonowało, więc nie ma żadnych podstaw prawnych do tego, żeby kwestionować swoje wcześniejsze decyzje. Tym bardziej, że one są trudne do wyobrażenia, bo trudno sobie wyobrazić, żeby prezydent Gdańska chciał odebrać instytucji państwowej darowiznę, którą dał w pewnych regułach prawa, które uniemożliwia odebranie" - podkreślił minister kultury.
Wicepremier Gliński podkreślił, że jednym z głównych zadań polityki historycznej resortu jest kontynuacja budowy sieci muzeów. "Sieć muzealna to sieć, która z jednej strony wzmacnia Polskę lokalną, z drugiej - realizuje podstawowe cele naszej polityki historycznej" - powiedział. "W tej chwili około 15 nowych instytucji muzealnych jest współprowadzonych przez ministerstwo, albo te inwestycje są rozpoczęte, kontynuowane lub kończone. To 15 nowo powstałych i współprowadzonych instytucji muzealnych, od takich wiodących muzeów jak Muzeum Historii Polski (...), Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku" - zauważył.
W jego ocenie to, że nie zbudowano w Polsce Muzeum Westerplatte oraz Muzeum Historii Polski, a jednocześnie budowano przez osiem lat Muzeum II Wojny Światowej, w dość kontrowersyjnych okolicznościach, jest "rzeczą niebywałą". "Nie stworzyliśmy instytucji, która powinna być tam zbudowana 50 lat temu. Pamiętajmy, czym było Westerplatte i pamiętajmy, że II wojna światowa dla wielu Polaków to jednak wydarzenie, które jest odbierane przez pryzmat Westerplatte" - zwrócił uwagę minister kultury.
Gliński podkreślił, że jednym z głównych zadań polityki historycznej resortu jest kontynuacja budowy sieci muzeów. "Sieć muzealna to sieć, która z jednej strony wzmacnia Polskę lokalną, z drugiej - realizuje podstawowe cele naszej polityki historycznej" - powiedział wicepremier.
"W tej chwili około 15 nowych instytucji muzealnych jest współprowadzonych przez ministerstwo, albo te inwestycje są rozpoczęte, kontynuowane lub kończone. To 15 nowo powstałych i współprowadzonych instytucji muzealnych, od takich wiodących muzeów jak Muzeum Historii Polski (...), Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku" - zauważył.
Jak ocenił, drugim ważnym elementem polityki historycznej było powołanie Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego. "To specyficzny ośrodek naukowy, którego celem i zadaniem podstawowym jest przetłumaczenie polskich relacji świadków totalitaryzmu. Świat nie zna polskich doświadczeń. Ta instytucja ma za zadanie nadrobienie tej zaległości" - przypomniał minister.
"Trzecim wymiarem jest program rządowy +Niepodległa+. Pięcioletni program będzie ustanowiony formalnie do marca. W tej chwili mamy budżetowanie na następny rok, 12 mln zł. To jest program, który ma upamiętniać stulecie polskiej niepodległości" - dodał. Czwartym wymiarem polityki historycznej MKiDN jest ochrona nad zabytkami. "Udało nam się zwiększyć sumę przeznaczoną na ochronę zabytków o 20 mln zł. w roku 2017 do 120 mln. Ministerstwo Kultury wspiera, współprowadzi obecnie 38 instytucji kultury, z czego dla 11 jest organizatorem" - dodał.
Jak zapowiedział, od 2017 r. kolejne 10 instytucji kultury będzie współprowadzone przez resort kultury. Zapowiedział, że dofinansowania otrzymają m.in. Filharmonia Rzeszowska, Warszawska Opera Kameralna, Teatr lalkarski w Bielsku-Białej, Filharmonia Szczecińska, Zespoły Pieśni i Tańca "Mazowsze" i "Śląsk".
Gliński podkreślił, że resort pracuje nad kilkunastoma rozwiązaniami ustawowymi, m.in. nad ustawą o zachętach dla produkcji filmowych, która ma za zadanie ustanowienie Polskiego Funduszu Audiowizualnego. "Chodzi o rozwój rynku audiowizualnego w Polsce, o możliwość zwrotu mniej więcej 25 proc. kosztów kwalifikowanych przy produkcji i koprodukcji" - powiedział Gliński.
"Przykładem innych prac legislacyjnych, nad którymi pracujemy jest nowa wersja ustawy konstytutywnej dla polskiej kultury - ustawy o organizacji i prowadzeniu działalności kulturalnej. Nowelizację tej ustawy przygotowujemy stopniowo poprzez dialog ze środowiskami artystycznymi. Pani minister (Wanda) Zwinogrodzka prowadzi od wielu miesięcy rozmowy z przedstawicielami środowisk artystycznych, zarówno w ujęciu branżowym, jak i regionalnym będziemy organizowali regionalne konferencje kultury" - podkreślił.
Zapowiedział także, że "zwieńczeniem będzie ogólnopolska konferencja kultury". "Efektem tych rozmów, mam nadzieję, będą zmiany, reformy instytucjonalne, a także nowa ustawa o organizacji i działalności kulturalnej" - zapowiedział.
Gliński pytany o to, kiedy pojawi się projekt usprawniający ściągalność abonamentu i jakie rozwiązania są brane pod uwagę, odpowiedział: "W tej chwili jesteśmy na końcowym etapie przygotowywania projektu, który by wreszcie umożliwił sensowne, cywilizowane funkcjonowanie telewizji i radia, umożliwił wreszcie w Polsce ściąganie abonamentu".
Minister kultury doprecyzował, że chodzi o abonament, który w tej chwili funkcjonuje. "Inną kwestią są ewentualne prace nad zmianą tych form finansowania mediów publicznych, bo to wymaga zgody Komisji Europejskiej" - zaznaczył. "W ramach abonamentu chcielibyśmy sprawę, jak najszybciej rozwiązać, myślę, że to jest kwestia dwóch, trzech tygodni, kiedy przedstawimy taki projekt" - dodał.
Jak mówił kolejnym przykładem działań resortu kultury są obchody Roku Awangardy. Zapowiedział też, że ministerstwo rozpoczęło realizację "największego programu termomodernizacyjnego". "Ten program, chociaż on dotyczy instytucji kultury, doskonale wpisuje się w kwestię smogu - ostatnio modny problem" - dodał.
"Modernizacja prawie połowy polskich szkół artystycznych, które są prowadzone przez ministerstwo. To dotyczy 114 szkół, 156 budynków w całej Polsce. Skala tego programu to jest 377 mln złotych. Mniej więcej średnio powinno to przynieść ponad 60 proc. oszczędności, jeżeli chodzi o zużycie energii w tych budynkach. W zdecydowanej większości dotyczy to małych, lokalnych szkół muzycznych, plastycznych" - podkreślił wicepremier. (PAP)
ksi/ mce/ pj/ oma/ masl/ agz/