Inne

26.07.2013 aktualizacja 19.07.2016

Minister Zdrojewski zaakceptował plan prac w Łazienkach Królewskich

Minister Bogdan Zdrojewski zaakceptował plan prac w Łazienkach Królewskich - poinformował w piątek rzecznik prasowy MKiDN. Aktualnie w Łazienkach Królewskich odbywa się m.in. remont Teatru Stanisławowskiego i Amfiteatru.

"Wszystkie działania podejmowane są z dużym pietyzmem i szacunkiem dla historii" - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski po spotkaniu z dyrektorem Muzeum Łazienki Królewskie, Tadeuszem Zielniewiczem.

Podczas spotkania podkreślano, że rok 2013 jest szczególny dla Łazienek, bowiem odbywa się tam jednocześnie remont Teatru Stanisławowskiego, Amfiteatru i Pomarańczarni.

Zdrojewski uznał, że szczególnie ważny jest fakt, iż w szczycie sezonu na remoncie nie cierpi ruch turystyczny. Prace remontowe nie powodują wyłączenia obiektów z użytkowania. Turyści nie mogą zwiedzać tylko poszczególnych pomieszczeń.

Na rok 2013 zapowiedziano także m.in. konserwację wybranych sal w Pałacu na Wyspie, realizację Ogrodu Naturalistycznego z elementami architektury chińskiej w północno-zachodniej części Ogrodu Muzeum, a także konserwację i remont Pałacu na Wyspie wraz z otoczeniem.

Podczas niedostępnego dla mediów, czwartkowego spotkania z dyrektorem Zielniewiczem minister zadeklarował, że Łazienki Królewskie w latach 2014-2020 będą traktowane preferencyjnie.

W latach 2007–2013 na prace konserwatorskie przy zabytkach MKiDN przeznaczyło ponad 1,4 mld zł, a remonty przeprowadzono w ponad 2,6 tys. obiektach. Były to m.in. gmachy świeckie i sakralne - zamki, mury obronne, twierdze, cerkwie i kościoły, obiekty użyteczności publicznej, fortyfikacje, obiekty inżynieryjne, mieszkalne, cmentarze, zamki, pałace, dwory. W ostatnich latach remontowane były wszystkie rezydencje królewskie. MKiDN pozyskało środki europejskie, a remontowane instytucje skorzystały z dotacji w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko XI Priorytet: kultura i dziedzictwo kulturowe. (PAP)

dog/ ula/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL