MKiDN w mediach społecznościowych przekazało informację o zwiedzaniu ekspozycji multimedialnej i arboretum Krzysztofa Pendereckiego, które odbędzie się 5 marca w Lusławicach. W pięciohektarowym parku dworskim znajduje się założone przez kompozytora arboretum, liczące ponad 1500 gatunków.
"Rozpoczął się marzec i zbliża się wiosna, zapraszamy więc do Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach na zwiedzanie ekspozycji multimedialnej i arboretum Krzysztofa Pendereckiego, które odbędzie się w niedzielę 5 marca" - podało w sobotę w mediach społecznościowych Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
"Arboretum Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach to wyjątkowa kolekcja dendrologiczna, która składa się z 15-hektarowego parku ze zbiorem ponad 1 500 gatunków drzew i krzewów. Znajduje się tam również zabytkowy dwór z XVIII w. oraz sąsiadujący z nim XVI-wieczny Lamus, a także Mauzoleum Faustusa Socyna" - poinformował resort kultury.
"Park zachwyca i inspiruje, ukazując bogactwo form, kształtów i przestrzeni – elementów istotnych dla Mistrza w tworzeniu muzycznych i dendrologicznych partytur. Więcej o pasjach oraz ideach Kompozytora możecie dowiedzieć się podczas eksploracji wystawy multimedialnej w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, która została poświęcona przede wszystkim Patronowi, ale również wielkim polskim kompozytorom XX wieku" - przekazało MKiDN.
W XVI-XVII w. mieszkali tu bracia polscy. W dwudziestoleciu międzywojennym z Lusławicami związał się wybitny malarz Jacek Malczewski. Od 1975 r. mieszkał tam Krzysztof Penderecki, komponując botaniczne dzieło - park. Tworzenie arboretum trwało ponad 40 lat.
"Sadzenie drzew to moje stałe, ulubione zajęcie. Bez tego nie znalazłbym równowagi. Drzewa zostaną" - powiedział niegdyś zmarły w 2020 r. kompozytor.
W latach 1976–2020 w dworze w Lusławicach mieszkał kompozytor Krzysztof Penderecki. Organizował tam coroczny międzynarodowy festiwal muzyczny. W piętnastohektarowym parku dworskim założył arboretum z ponad 1500 gatunków drzew i krzewów z całego świata. Powołane do życia w 2005 r., Europejskie Centrum Muzyki zostało wpisane do rejestru Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i otrzymało status narodowej instytucji kultury. Od listopada 2021 r. dwór i ogród Pendereckich jest pod opieką Europejskiego Centrum Muzyki. (PAP)
autor: Maciej Replewicz
mr/ dki/