Kultura i sztuka po 1989 roku

22.02.2018

MKiDN: na 100-lecie odzyskania niepodległości - koncerty w Wiedniu, Budapeszcie i Hongkongu

Koncert orkiestry Sinfonia Varsovia. Fot. PAP/T. Gzell Koncert orkiestry Sinfonia Varsovia. Fot. PAP/T. Gzell

Koncerty m.in. w Wiedniu, Budapeszcie i Hongkongu, wystawy, spektakle teatralne i projekty interdyscyplinarne – to część wydarzeń zaplanowanych w kraju i za granicą w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości - podało MKiDN.

Wieloletni program rządowy "Niepodległa" na lata 2017-2021, przyjęty przez rząd w maju ubiegłego roku, składa się z kilku filarów - lokalnego i regionalnego, centralnego oraz zagranicznego.

W programie zagranicznych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości znalazły się wydarzenia poświęcone m.in. muzyce. Polski jazz zostanie zaprezentowany m.in. na Hong Kong Arts Festival (4-22 marca 2018 r.), który jest jednym z najbardziej cenionych wydarzeń artystycznych w Azji. W ramach polskiego fokusu odbędą się koncerty Kroke, Anny Marii Jopek, Maciej Fortuna Special Quartet, a także prezentacja projektu "Fortuna plays Szymborska". Mariusz Wilczyński wykona animację na żywo podczas koncertu Hong Kong Philharmonic.

W dniach 16–27 września 2018 r. w Budapeszcie odbędzie się festiwal "Bridging Europe". Jak podało MKiDN, tegoroczna edycja poświęcona będzie kulturze Polski oraz krajów bałtyckich. Festiwal otworzy koncert Sinfonii Varsovii. Program koncertu będzie łączył kulturę muzyczną Polski i krajów bałtyckich. Część polską zaprezentuje IV Symfonia "Koncertująca" op. 60 Karola Szymanowskiego. W programie festiwalu znajdą się także dwa koncerty muzyki polskiej, program filmowy, koncerty jazzowe i folkowe oraz instalacja multimedialna poświęcona osobie i twórczości Ignacego Jana Paderewskiego.

17 września 2018 r. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia wystąpi w jednej z najważniejszych sal koncertowych

Europy – Wiener Musikverein (Wiedeńskie Towarzystwo Muzyczne) będącej siedzibą najważniejszej orkiestry austriackiej – Wiener Philharmoniker. NOSPR poprowadzi Alexander Liebreich, dyrektor artystyczny orkiestry, uważany za jednego z najwybitniejszych dyrygentów swojego pokolenia. W programie koncertu wykonane zostaną utwory dwóch polskich wybitnych kompozytorów –

Stanisława Moniuszki i Ignacego Jana Paderewskiego.

Jednym z najpoważniejszych projektów zainicjowanych przez Instytut Adama Mickiewicza (odpowiedzialny za zagraniczne obchody) jest wyprodukowanie w Stanach Zjednoczonych musicalu o Ignacym Janie Paderewskim. 11 listopada 2019 r. w USA odbędzie się finał trzeciego etapu projektu "Paderewski Cycle", w którym 9 amerykańskich twórców wyprodukuje 15-20 minutowych mini-musicali zainspirowanych życiem i spuścizną Ignacego Jana Paderewskiego.

W dniach 30 i 31 października 2018 r. w Narodowym Teatrze Opery i Baletu w Wilnie zostaną pokazane po razy pierwszy "Dziady" w reżyserii Litwina Eimuntasa Nekrosiusa. Spektakl zostanie wystawiony we współpracy z Litewskim Narodowym Teatrem Dramatycznym, w ramach najważniejszego litewskiego festiwalu teatralnego SIRENOS.

W ramach krajowych obchodów 100-lecia niepodległości organizowane będą m.in. rozmaite wystawy. W dniach 17-21 września 2018 r. w trakcie Festiwalu Filmowego w Gdyni odbędzie się wernisaż wystawy "100 filmów na 100-lecie Polski Niepodległej" zorganizowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

17 października 2018 r. w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zostanie zainaugurowana wystawa poświęcona Bronisławowi Piłsudskiemu pt. "W stronę Niepodległej. Niezwykłe historie z Polski i Japonii".

Z kolei w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie od 30 października 2018 r. do 10 lutego 2019 r. będzie można obejrzeć ekspozycję pt. "Architektura niepodległości w Europie Środkowej". (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL