Kultura i sztuka po 1989 roku

07.11.2017 aktualizacja 08.11.2017

MKiDN chce wycofania z aukcji w Londynie obrazu H. Siemiradzkiego

"Taniec wśród mieczów" - zdjęcie z katalogu wystawy H. Siemiradzkiego, która odbyła się w warszawskiej Zachęcie latem 1939 r. Źródło: MKiDN "Taniec wśród mieczów" - zdjęcie z katalogu wystawy H. Siemiradzkiego, która odbyła się w warszawskiej Zachęcie latem 1939 r. Źródło: MKiDN

Wydział ds. Strat Wojennych MKiDN podjął działania mające na celu wycofanie ze sprzedaży, wystawionego na aukcji w Londynie, obrazu Henryka Siemiradzkiego "Taniec wśród mieczów" - poinformowało we wtorek ministerstwo kultury.

"Rzeczpospolita" napisała w poniedziałek, że arcydzieło zaliczone do polskich strat wojennych zostało wystawione na aukcji obrazów w Londynie. Znalazł się on w katalogu londyńskiego domu aukcyjnego Sotheby's wśród dzieł sztuki rosyjskiej, których sprzedaż planowana jest na 28 listopada.

"Wystawiona na aukcji wersja kompozycji jest tożsama z tą zarejestrowaną w bazie strat wojennych MKiDN. Wydział ds. Strat Wojennych sprawdza teraz wojenne losy obiektu oraz podjął działania mające na celu jego wycofanie ze sprzedaży" - napisano w komunikacie MKiDN.

Henryk Siemiradzki (1843-1902) - był przedstawicielem akademizmu w polskim malarstwie i członkiem wielu akademii europejskich. Malował obrazy o tematyce antycznej i chrześcijańskiej, co przełożyło się na jego dużą popularność. Jednym z jej objawów są aż cztery znane wersje obrazu "Taniec wśród mieczów". Jedna z nich, z 1881 roku, znajduje się w Galerii Tretiakowskiej w Moskwie, natomiast mniejsza kompozycja z 1887 r. została sprzedana na aukcji w Sotheby’s w Nowym Jorku, ustanawiając rekord aukcyjny dla jej twórcy.

Jak informuje resort kultury, obraz obecnie wystawiony na aukcji, jest "najmniejszą ze znanych wersji przedstawienia i najbardziej z nich szkicową". "Był prezentowany w warszawskiej Zachęcie na wystawie monograficznej Henryka Siemiradzkiego latem 1939" - dodano.

W ciągu ostatnich pięciu lat, dzięki staraniom ministerstwa kultury odzyskano ponad 340 cennych obiektów, które powróciły z Niemiec, Austrii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, a także odnalezione zostały na terenie kraju.(PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL